Sobota 16. října. Svátek má Havel.

KANADA PŘEKVAPILA. FED SAZBY NEZVÝŠÍ.

Banky 14.09.2017 | 19:30 0 Komentářů

Jednou z nejočekávanějších událostí v září bylo zasedání Evropské centrální banky (7. 9. 2017), ale jednání proběhla bez velkých fanfár. Byla to naopak kanadská centrální banka, která zahájila akci s globálními důsledky. A zasedání FEDu pravděpodobně zvýšení sazeb nepřinese.

Překvapení v kanadské centrální bance

Kanadská centrální banka opět překvapila trhy zvýšením úrokových měr. Je to zvlášť zajímavé, protože růst byl doprovázen prohlášením „světová ekonomická expanze se stává více synchronní“. Následkem toho kanadský dolar výrazně posílil a táhl s sebou i další měny. Australský se dolar zhodnotil koncem týdne a dokonce i euro se posunulo výš.

Euro –  opožděná reakce na schůzku ECB

Schůze ECB proběhla bez šokujících novinek, snad až na oznámení šéfa ECB, že banka rozhodne o omezení programu kvantitativního uvolňování na své říjnové schůzce.  Euro zhodnocovalo, protože trh je čím dál víc přesvědčený o tom, že ECB bude muset spíš dříve než později odkrýt svou nouzovou monetární politiku. „Na základě toho očekávám, že euro bude oproti dolaru nadále zhodnocovat. Trošku to ve mně budí obavy ze značného otřesu pro výnosy evropských vládních dluhopisů. I když ECB nezvýší úrokové míry – ale trh si bude myslet, že ano – bude zde další stupňující se tlak na výnosy,“ komentuje David Buckle, Head of Investment Solutions Design, Fidelity International.

 FED – počkejte si na podrobnosti vývoje rozvahy

Další schůzka FEDu proběhne 20. září.  A rozhodně to bude zajímavá schůzka. „Nemyslím si, že by FED zvýšil sazby, protože inflace je příliš nízko pod svým cílem. Očekávám ale, že Federal Open Market Committee  oznámí datum, kdy začne snižování velikosti rozvahy,“ upozorňuje David Buckle. „Už jsem v minulosti řekl, že neočekávám, že snižování bude mít dopad na výnosy, a to i proto, že o tom tak dobře informují. Navíc FOMC může snižování kdykoliv přerušit a trh nepoužívá americké vládní dluhopisy jako nosnou strategii ve stejnou chvíli, kdy praktikuje ‚tantru omezování‘,“ dodává D. Buckle z Fidelity International.

Zatímco někdo říká, že omezení rozvahy je stále měnově politickým rozhodnutím, není to stejné jako pokračování ve zvyšování sazeb. Od chvíle, kdy FOMC použila úrokové sazby pro ovlivňování měnové politiky, nikdy nedošlo k situaci, kdy – po zvýšení sazby (čímž se stanovilo tempo budoucího růstu) – by FOMC musel pozastavit cyklus a poté ho znovu nastartovat. Proto se David Buckle domnívá, že v prosinci nedojde k nárůstu úrokových sazeb a pokud se potvrdí prognóza Fidelity International ohledně inflace, tak nenastane ani v roce 2018.

„Klíčovým výsledkem setkání z 20. září je tzv. „dot plot“ – všichni účastníci setkání FOMC načrtnou očekávání vývoje úrokových sazeb v příštích několika letech. Pokud se tato očekávání zredukují pouze na zbytek roku 2017 a rok 2018, myslím, že dolar oslabí. Výnosy by mohly také poklesnout, ale mé střednědobé prognózy naznačují, že výnosy desetiletých státních dluhopisů budou velmi blízké reálné hodnotě,“ vidí další vývoj David Buckle, Head of Investment Solutions Design, Fidelity International.

David Buckle, Head of Investment Solutions Design, Fidelity International

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.