CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

09. 11. 2021

0 komentářů

K péči o nemohoucí se Češi staví čelem. Pro případ vysokých výdajů by se pojistili

 

Češi přistupují k péči o nemohoucí zodpovědně. Podle průzkumu společnosti EMA data je 73 % respondentů přesvědčených o tom, že starost o osobu blízkou by měla být záležitostí rodiny. A to i za cenu vysokých nákladů, které nejčastěji odhadují na 10–20 tisíc korun měsíčně. Polovina z nich by přitom byla ochotná platit speciální připojištění, nejčastěji 200 až 600 korun.

Loading



 

Aktuální průzkum společnosti EMA data ukazuje, že dlouhodobě nemocného člověka má v rodině či ve svém blízkém okolí více než třetina dotazovaných. „Vlivem nemoci, úrazu či stáří se lidé dostávají do situací, kdy jsou odkázáni na pomoc druhých. A mnohdy jsou na nich dokonce plně závislí. V průzkumu jsme se proto účastníků ptali, kdo by se podle nich měl o nemohoucí osobu postarat. Přes 73 % lidí odpovědělo, že takovou péči mají zajistit především sami rodinní příslušníci,“ uvádí Petr Zámečník, analytik společnosti EMA data.  Zodpovědnost do rukou státu by předalo 24 % a zbylá část Čechů (necelá 3 %) by v tomto případě raději využila služeb neziskových organizací.

Náklady na péči? Češi jsou realisté

Češi si uvědomují, jak finančně náročná může být starost o blízkého člověka. Více než ¾ by tak rozhodně nepřekvapily měsíční výdaje nad 10 tisíc korun. „Péče o nemohoucího se vždy v určité míře promítá do rozpočtu domácnosti. U některých rodin mohou náklady vyšplhat až na řádově desítky tisíc korun,“ nastiňuje Martin Viktora, spoluzakladatel společnosti EMA data. Více jak 44 % dotázaných přitom očekává výdaje na péči v rozmezí od 10 do 20 tisíc korun za měsíc. Čtvrtina by pak nebyla zaskočena ani částkou od 20 do 40 tisíc korun a 6 % odhaduje náklady ještě vyšší. 

Lidé by se rádi připojistili

REKLAMA

Být nemocnému či starému člověku neustále nablízku má v řadě případů za následek pokles příjmů, mnohdy i ztrátu zaměstnání. Rodina je tak následně vystavena obrovskému finančnímu tlaku. „Aby podobným situacím Češi předešli, byli by ochotni platit pojistné na péči, a to nejčastěji od 200 do 600 korun měsíčně. Čím vyšší náklady na péči pak lidé očekávají, tím častější je u nich ochota platit pojistné nad 800 korun za měsíc,“ popisuje Petr Zámečník. Mladší respondenti by častěji než starší ročníky neváhali platit vyšší měsíční pojistné. Z odpovědí dotazovaných navíc vyplývá, že na výši pojistného nemá vliv aktuální příjem domácnosti.

 O průzkumu:

Průzkum společnosti EMA data proběhl on-line a zúčastnilo se ho 1 129 respondentů ve věku 21–61 let, přičemž statistický vzorek reprezentuje jednotlivé regiony, věkové skupiny, pohlaví a ekonomickou aktivitu respondentů. Sběr dat probíhal v období 4. – 14. 8. 2021.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozhovor: Pojišťovna má vyřešit problém, ne jen zaplatit škodu

Skutečnou hrozbou pro pojišťovny nejsou klimatické změny ani technologické firmy, které by si rády ukrojily díl trhu, ale to, jak rychle se dokáží pojišťovny přizpůsobit změnám a nepodcenit žádný aspekt, který na ně může dopadnout. V rozhovoru to uvedl prezident České asociace pojišťoven Martin Diviš.

Text: Redakce

24. 04. 2024

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *