CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

07. 07. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Jáč: Míra nezaměstnanosti v červnu vzrostla na 3,7 %

 

Míra nezaměstnanosti v červnu dále vzrostla, nárůst z úrovně 3,6 % na 3,7 % je ovšem jen mírný a stále neodpovídá hloubce propadu aktivity v tuzemské ekonomice.

Loading



 

Červen se obvykle vyznačuje mírným meziměsíčním poklesem míry nezaměstnanosti s tím, jak se s příchodem léta rozjíždějí naplno sezónní práce, tento příznivý faktor je ale momentálně ve stínu dopadů pandemie koronaviru a souvisejících omezení a uzavírek ve výrobě, z nichž se ekonomika bude oživovat jen postupně.

Meziročně se míra nezaměstnanosti zvýšila o 1,1 procentního bodu.

Červnový výsledek odpovídá očekávání finančního trhu, do dalších měsíců lze čekat další růst nezaměstnanosti s tím, jak do trhu práce bude prosakovat pokles ekonomické aktivity související s koronavirem.

 

Česká ekonomika včetně trhu práce pociťuje dopady omezeními souvisejících s koronavirem.

REKLAMA

Jakkoliv jsou tato omezení postupně uvolňována, tak jejich předchozí dramatický dopad na výrobu, obchod a služby nelze nijak rychle odmazat, což platí jako o tuzemské ekonomice, tak o situaci našich hlavních obchodních partnerů.

Nižší ekonomická aktivita negativně dopadá na finanční situaci firem a tedy i na trh práce.

Červnová nezaměstnanost na úrovni 3,7 % není v tomto ohledu dramatickým výsledkem, jakkoliv jde o nejvyšší úroveň míry nezaměstnanosti od února 2018.

 

Česká ekonomika se v letošním prvním pololetí dle všech dostupných ukazatelů propadla do recese, neboť pokles HDP vykázaný v letošním prvním čtvrtletí bude s veškerou pravděpodobností následován ještě hlubším poklesem ve čtvrtletí druhém.

REKLAMA

Pokles ekonomické aktivity se na trhu práce v plné míře projeví v horizontu několika dalších měsíců až čtvrtletí.

Růst nezaměstnanosti tak lze čekat obecně jak pro zbytek letošního roku, tak – velmi pravděpodobně – i pro rok 2021.

 

Za celý rok 2019 činila průměrná míra nezaměstnanosti 2,8 %, letos by se průměrná míra nezaměstnanosti měla vyšplhat do oblasti 4 %, možná i mírně nad tuto úroveň.

Úroveň 4 % může být atakována již v červenci a v průběhu druhého pololetí se míra nezaměstnanosti může vyšplhat na 5 %.

REKLAMA

V roce 2021 by se průměrná míra nezaměstnanosti měla vyšplhat nad 5 %, stabilizaci bych tipoval až na rok 2022.

 

Historická zkušenost říká, že negativním dopadům na trh práce se v případě výrazného poklesu aktivity, jímž česká ekonomika prochází, nelze vyhnout.

Zároveň ale vidíme enormní snahu vlád a centrálních bank napříč ekonomikami tlumit negativní dopady související s koronavirem, což platí i o české ekonomice.

Hovoříme-li o nárůstu míry nezaměstnanosti k pěti procentům v letošním druhém pololetí a mírně pod úroveň šesti procent v průběhu let 2021 a 2022, tak v kontextu letošního poklesu HDP České republiky (pro rok 2020 odhaduji pokles HDP 7,3 %) by nešlo o až tak dramatický vývoj, jakkoliv samozřejmě hovoříme o nepříjemné situaci.

Bráno z pohledu nedávné historie, míra nezaměstnanosti nad úrovní 5 % byla v české ekonomice zcela běžná v roce 2016 a ještě i počátkem roku 2017, takže na těchto úrovních bychom stále nehovořili o neznámé situaci či zkušenosti.

 

Radomír Jáč

hlavní ekonom

Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *