Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Jáč: Květnová data o inflaci hlásí výraznější růst cen

Investice 11.06.2019 | 10:30 0 Komentářů

Květnová data o inflaci hlásí výraznější růst cen, než se čekalo, a celková inflace je tak nad prognózou ČNB. Hlavními tahouny nárůstu inflace byly v květnu ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků. Mírný nárůst zřejmě vykáže i tzv. jádrová inflace: pokud se to potvrdí, tak i tento důležitý cenový ukazatel bude nad prognózou centrální banky.

Meziroční inflace v květnu vzrostla z 2,8 na 2,9 %, když ČNB i finanční trh shodně očekávaly zmírnění inflace na 2,7 %. Hlavním tahounem nárůstu celkové inflace byly ceny potravin, kde mimo jiné zaúřadoval tzv. bramborový efekt, meziroční nárůst cen ale také hlásí ceny piva a lihovin.

Tzv. jádrová inflace, jež nejlépe reflektuje domácí cenové tlaky, zřejmě mírně vzrostla z dubnových 2,6 %, oficiální údaj k jádrové inflaci ale ČNB teprve zveřejní v průběhu dneška. ČNB ve své prognóze, jež byla zveřejněna počátkem minulého měsíce, očekávala jádrovou inflaci pro letošní druhé čtvrtletí na úrovni 2,6 %, případný květnový nárůst tohoto ukazatele by tedy znamenal, že se jádrová inflace vydala nad prognózu centrální banky.

Celková inflace se nachází výrazně nad dvouprocentním cílem ČNB a nad touto úrovní se drží také jádrová inflace.
Jakkoliv i nadále očekávám, že celková inflace v dalších měsících klesne, tak se zároveň jeví jako velmi pravděpodobné, že se udrží nad dvouprocentní úrovní i po celý zbytek letošního roku.

Z pohledu prognózy ČNB budou květnová data o inflaci představovat riziko ve směru o něco výraznějšího než předpokládaného růstu cen. Zároveň jsme ale v situaci, kdy se zpřísňování měnové politiky v eurozóně fakticky odkládá na neurčito.

V uplynulých dnech také začala posilovat koruna, což spolu s výhledem měnové politiky v eurozóně zřejmě vykompenzuje překvapení z vyšší květnové inflace. ČNB tak může setrvat ve svém neutrálním postavení, co se výhledu úrokových sazeb týče.

Osobně očekávám, že ČNB své úroky již letos měnit nebude. Příští pohyb na sazbách ČNB by měl být směrem vzhůru, takový krok ale očekávám nejdříve na jaře roku 2020.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.