Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Hrozby zatím zastavily pád

Investice Sberbank 22.09.2014 | 14:09 0 Komentářů

Zrychlující se cenový sestup Brent a až příliš lehké prolomení psychologické hranice 100 USD za barel v minulém týdnu vystrašily vývozce ropy natolik, že přistoupili k výhružkám o použití nejsilnější zbraně, kterou disponují – k omezení těžby. Stabilizační efekt tohoto kroku se dostavil prakticky okamžitě, zda však dokáže stabilizovat cenu dlouhodoběji, není vůbec jisté.

Nervy exportérům začaly povolovat už koncem přechozího týdne, když se Brent rychle propadal až na pátečních 97,11 USD za barel a zaknihoval tak největší týdenní sestup od 11. července. No a pohár jejich trpělivosti definitivně přetekl minulé pondělí, kdy se pod tíhou negativních ekonomických zpráv z Číny cena sesunula až na 26 měsíční minimum 96,21 USD.

Ještě v ten samý se den se do popředí dostaly zprávy o plánovaném úterním střetnutí ruského ministra energetiky s představiteli OPEC, kterého smysl si trhy nemohly vysvětlit jinak, než jako snahu podpořit chřadnoucí ceny černého zlata. Je totiž veřejným tajemstvím, že mnohým petrodolarovým ekonomikám by dlouhodobější setrvání cen pod hladinou 100 USD mohlo způsobit rozpočtové problémy.

Už v úterý tak přišlo vyhlášení generálního sekretáře OPEC, že kartel by už na svém nejbližším zasedání koncem listopadu mohl rozhodnout o snížení denní těžby o 500.000 barelů, tedy o necelé dvě procenta. V ten samý den Brent poskočil až na 99,05 USD, když mu pomohly i zprávy o tom, že zotavování libyjského exportu nebude z důvodů neutuchajících bojů mezi znepřátelenými stranami tak rychlé, jak naznačovaly uplynulé týdny. 

Leč ani tento cenový doping dlouho nevydržel. Už ve čtvrtek se Brent začal znova sesouvat k hranici 97 USD za barel, jestliže se do centra pozornosti vrátily tradiční obavy z nadměrné nabídky, „okořeněné“ čerstvými informacemi o prudce rostoucích zásobách ropy v USA, či opětovně sílící americké měně. Cenám určitě nepomohla ani vyhlášení některých členů OPEC, že snížení těžby nemusí být vzhledem na blížící se zimu na severní polokouli nutné.

Zda byla stabilizace jen krátkým intermezzem, anebo si trh našel dlouhodobější rovnováhu, napoví víc už tento týden. Příčiny aktuální medvědí nálady však leží primárně na straně poptávky a mají kořeny v ne velmi utěšených vyhlídkách světové ekonomiky. Což také znamená, že se hned tak zřejmě nevytratí.

Miroslav Kňažko, Senior Research Analyst, Sberbank Europe AG


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.