Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Hazard čeká nová éra

Makro 10.05.2016 | 12:56 0 Komentářů

Zdanění a omezení hazardu bylo v posledních měsících velkým tématem. Občany zajímají zejména restrikce působnosti heren v okolí škol a provozování heren a automatů v městech a obcích. Velcí hráči na trhu se pak zabývají především fiskálními dopady v novele zákona o hazardu. Otázka zdanění je tak jednou z nejdiskutovanějších, stanovení výše daní se setkalo se značnými rozpory. Daňové sazby nakonec povyskočily trochu méně, než se předpokládalo.

Poslanci totiž neakceptovali původní navržené sazby a odsouhlasili sazby nižší, a sice 35% pro hrací automaty a 23% pro ostatní služby včetně provozování loterií, kasin a kurzových sázek. Režim zdanění v porovnání se světem tak zůstane typicky česky napůl cesty. Zdanění kurzových sázek bude nově lehce nad evropským průměrem, který činí přibližně 18%, byť se režimy zdanění hodně liší, zatímco u loterií a kasin tomu bude přesně naopak, průměr činí okolo 28% pro loterie a 33% pro kasina. 

Podle ministra financí by původní návrh přinesl do státní kasy až o 450 milionů více. Je však důležité zamyslet se nad tím, zda by skutečně došlo k tak razantnímu navýšení, jak ministr tvrdí. Příliš vysoké zdanění jednoznačně vede k přesunu aktivit do šedé zóny, postih vysokým zdaněním je tak většinou pouze částečný. Otázka skutečného výběru daně je tedy velice diskutabilní. Cílem zákona by ale neměla být snaha o co největší výběr daní, smyslem by mělo být nastavení srovnatelných a transparentních podmínek pro celý trh. A tady je s otazníkem, zda plošná sazba pro loterie a kurzové sázky je správným řešením.

Podíváme-li se do zahraničí, zjistíme, že trh hazardních her je v Evropě značně rozrůstajícím se odvětvím. V EU se odhaduje roční obrat na 84,9 miliard eur a roste tempem 3% za rok. Tento trend můžeme sledovat i u nás – každoročně přibývá heren, zvyšují se i vsazené celkové částky a Česká republika je tak na druhém místě co do počtu hracích automatů na hlavu. 

Regulace je tak namístě, avšak nesmíme zapomínat, že nová opatření mohou mít dopad nejen na hazardní podniky, ale vzhledem k nemalému dosahu a řadě navazujících odvětví také na celkové podnikatelské prostředí sektoru služeb. 

Jiří Medřický, Country Manager Baker Tilly 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.