CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

09. 10. 2019

0 komentářů

Subjekty:

Globální insolvence na vzestupu – očekávání expertů se naplnila

 

Previze analytiků společnosti Euler Hermes předpokládají, že v roce 2019 se u dvou ze tří zemí projeví zvýšení počtů případů platební neschopnosti v korporátní sféře. A téměř tři z pěti zemí zakončí rok 2019 s vyšším počtem insolvencí, než bylo původně meziročně odhadováno před krizí v letech 2008 – 2009. V následujícím roce 2020 proto odborníci počítají se skutečně rozsáhlým trendem vzrůstající platební neschopnosti.

Loading 

Index globální platební neschopnosti společnosti Euler Hermes počítá v následujících dvou letech (pro rok 2019 i 2020) s výrazným vzestupem počtu insolvencí. Jedná se o 8 %. Markantní budou zvýšená čísla především v Asii (+15 % v roce 2019 a +16 % v roce 2020), vyšší počty insolvencí zaznamená rovněž západní Evropa (+3 %) a tento trend se projeví také v Severní Americe (+2 % v roce 2019 a +4 % v roce 2020), přibližuje závěry analytiků Jan Synek, vedoucí oddělení Claim & Collection CEE  společnosti Euler Hermes.

Vývoj globálního a regionálního indexu ilustruje níže uvedená tabulka. Meziroční změny jsou udávány v procentech.

Euler Hermes zaznamenal sice snížení počtu případů platební neschopnosti u podniků s obratem převyšujícím 50 milionů eur, nicméně monitoring finančních výsledků ukázal, že insolventní společnosti představovaly vyšší kombinovaný obrat, a to ve výši 88,2 mld. eur (+37 % – tzn. 23,9 mld. eur oproti první polovině roku 2018). Tento vývoj naznačuje zhoršující se trend platební morálky, což může mít závažný dopad na společnosti v mnoha dodavatelských řetězcích.

V porovnání s první polovinou roku 2018 došlo k nárůstu významných insolvencí v Asii (o 4 případy více) a Severní Americe (o 13 případů více), zatímco střední, východní a západní Evropa zaznamenala těchto případů méně (o 13 případů méně ve střední a východní Evropě, o 16 případů méně v západní Evropě). Nicméně západní Evropa nadále zůstala hlavním přispěvatelem na globální úrovni významných insolvencí. „Podíváme-li se blíže na region střední a východní Evropy, je jednoznačným lídrem v počtu případů větších insolvencí Slovensko – zde jsme od začátku roku zaznamenali 10 případů významné platební neschopnosti. Následuje Rumunsko se šesti případy a shodně po čtyřech případech potom mají Česká republika a Bulharsko,“ dodává Jan Synek, vedoucí oddělení Claim & Collection CEE  společnosti Euler Hermes.

REKLAMA

Z hlediska sektorů byla, co se do počtu insolvencí za aktuální období H1 2019 týká, nejvíce zasažena odvětví maloobchodu (24 případů), stavebnictví (20) a kovovýroby (16). Nejsilnější nárůst platební neschopnosti v porovnání s minulým obdobím zaznamenala potom kovovýroba (+7 případů) společně s papírenským sektorem (+5 případů). Oproti tomu strojírenství zaznamenalo znatelný pokles případů platební neschopnosti (-10) v porovnání s H1 2018.

Počty významných insolvencí – společnosti s obratem přesahujícím 50 milionů euro udává následující tabulka:

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Novela insolvenčního zákona: Dluhy zdravých a práceschopných neplatičů zaplatí všichni občané

Plošným zkrácením doby oddlužení z pěti let na tři roky riskuje vláda nedůvěru občanů, hrozbu morálního hazardu, deziluzi společnosti a její rozdělení na řádně splácející a neplatiče. V době, kdy se oznamují úsporná opatření, která mají pomoci omezit rozpočtový schodek, snižovat veřejný dluh a zlepšovat ekonomickou situaci země, je […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

19. 05. 2023

Insolvenční řízení Fair Credit pokračuje, lhůta pro přihlášení pohledávek je za svoji polovinou

Finanční potíže, které vedly ke krachu společnosti Fair Credit International, SE (dnes CEPO Green3, SE) ze skupiny Fair Credit, zasáhly zprostředkovaně celou řadu investorů. Investoři, kteří vlastní pohledávky vůči bývalému poskytovateli drobných půjček, jsou nyní v nepříjemné situace. Nemají jistotu, zda dostanou zpět své peníze, a zároveň […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 03. 2023

konkurz WCA

WCA je v konkurzu, reorganizace neprošla. Věřitelům běží čas

WCA International Matouše Poláka skončila v konkurzu. Městský soud v Praze zjistil úpadek a prohlásil konkurz na majetek společnosti 27. února 2023. Věřitelé mají nyní jen da měsíce na přihlášení pohledávek. Lhůta pro podávání přihlášek končí 27. dubna 2023.

Text: Veronika Hejná

01. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *