Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Generali odhalila pojistné podvody za bezmála 40 milionů korun

Za devět měsíců roku 2014 odhalili detektivové pojišťovny Generali pojistné podvody za více než 39 milionů korun. „Tradičně nejvíce pokusů o podvod spáchali obyvatelé Prahy, na druhé místo se posunul Moravskoslezský kraj, na Středočechy tentokrát zbyla třetí příčka. Nejméně pokusů o podvod zaznamenala Generali v kraji Olomouckém, Zlínském a na Vysočině,“ uvedl tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Počet případů pojistných podvodů za tři čtvrtletí letošního roku je téměř totožný s počtem loňských ve stejném období, kdy bylo šetřeno 346 případů. Letos je to 326. Vyšší je částka, kterou se detektivům Generali podařilo uchránit. V roce 2013 byla o něco vyšší než 38 milionů korun, letos přesáhla 39 milionů korun. Poměrně výrazně se však zvýšil počet trestních oznámení, která podala na podvodníky pojišťovna Generali – oproti loňským 22 jich letos bylo za 9 měsíců 28.

Tradičně se na celkovém počtu prokázaných pojistných podvodů nejvíce podíleli obyvatelé Prahy a to více než 22 procenty. Druhý Moravskoslezský kraj se drží v těsném závěsu s 21 procenty, Středočeský kraj se třetím největším objemem se na celkovém počtu podílí 10 procenty. Následuje Ústecký kraj s 8 procenty a Jihočeský s Jihomoravským po 7 procentech. Naopak nejmenší počet hlásí Olomoucký kraj, necelé 1 procento.

Stejně jako v minulosti se lidé nejvíce dopouštěli pojistných podvodů především v souvislosti s pojištěním motorových vozidel. „Časté byly a stále jsou takzvané oportunistické podvody, kdy se poškozený v souvislosti s reálnou škodou snaží uplatnit i škody, ke kterým nedošlo,“ vysvětluje Jiří Cívka z Generali.

Případ odřeného Superbu

Takovým je i případ mladíka z Prahy. Zakoupil starší Škodu Superb. Cena výhodná, jen plechy z obou stran auta mírně odřené. Nový majitel se rozhodl, že si na opravu „vydělá“ pojistným podvodem. Vyhlédl si šikovný úsek silnice se svodidly z obou stran a postupně se o ně za jízdy otřel tak, aby zamaskoval původní poškození. Pak nahlásil nehodu, při níž ho do svodidel natlačilo „neznámé vozidlo“. Vyinkasoval přes 82 000 korun.

Neuvědomil si ale, že stopy na karoserii umějí detektivové pojišťovny číst stejně dobře, jako se kriminalističtí technici vyznají v otiscích prstů. Vyneslo mu to obvinění z pojistného podvodu. Ke všemu se přiznal, nad svým činem projevil lítost, neoprávněně získané peníze slíbil vrátit a hned si také s pojišťovnou sjednal splátkový kalendář. Zatím jej dodržuje. Je si totiž vědom, že kdyby podmínky porušil, může se dočkat podání obžaloby.

Za podvod hrozí až 10 let

Ačkoli Češi stále vnímají pokus o pojistný podvod jako méně společensky nebezpečné jednání než například zpronevěru, neuvědomují si, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let. Když je jim podvodné jednání prokázáno, je už většinou pozdě na omluvy, vysvětlování i snahu neoprávněně získané peníze vrátit. „Lidé si bohužel neuvědomují, že pojistná událost je považována za podvodnou i tehdy, když se podvodné jednání vztahuje pouze na část pojistného plnění,“ uzavírá Jiří Cívka z Generali. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.