CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Jan Traxler

03. 10. 2017

2 komentáře

Fond-show: Generali Fond zlatý

 

Dnes si představíme jeden český fond s velmi specifickým zaměřením. Má špatné historické výsledky a je poplatkově předražený. Přesto má investorům co nabídnout a hodí se jako doplněk do dynamičtějších portfolií. 

Cena zlata se po pěti letech poklesu stabilizovala a zdá se, že se možná zlato nadechuje k dalšímu růstu. Pro některé investory je zlato lákavá spekulace. Generali Fond zlatý je vhodným nástrojem pro takovou spekulaci.

Ačkoliv historickými výnosy neoslňuje, může do budoucna být dobrým doplňkem dynamických portfolií. Zlato a akcie totiž mají lehce negativní korelaci, takže zlato mnohdy funguje jako vyvážení pro případ velkého propadu na akciových trzích. Jeho nevýhodou je, že zvyšuje krátkodobou volatilitu portfolia, proto se hodí pouze do dynamických portfolií.

Tabulka 1: Základní údaje

Správce fondu Generali Investments CEE
Manažer fondu Patrik Hudec
ISIN CZ0008472370
Vznik fondu 1. 5. 2006
Velikost fondu 687 mil. Kč
Rating Morningstar bez ratingu
SRRI (1-7) 6

Investiční strategie

Generali Fond zlatý je kategorizován jako speciální smíšený fond. Zaměřuje se na investice do drahých kovů, zejména zlata a stříbra, a to prostřednictvím komoditních ETF, akciových ETF a částečně investuje i do jednotlivých akcií těžařů. Zhruba 2/3 portfolia tvoří ETF kopírující vývoj ceny drahých kovů, zejména zlata. Zbylou 1/3 pak akcie těžařů drahých kovů, opět s převahou těžařů zlata.

REKLAMA

Díky této skladbě portfolia fond Generali zlatý vykazuje o trochu vyšší cenové pohyby než zlato. V dobách růstu ceny zlata přináší nadprůměrné výnosy, v dobách poklesu ceny zlata nadprůměrné ztráty. Jeho nespornou výhodou je široká diverzifikace a zajištění měnového rizika.

Graf 1: Rozložení portfolia fondu

Generali fond zlatý - složení portfolia

Graf 2: Historický vývoj hodnoty podílových listů

REKLAMA

Generali fond zlatý - historická výkonnost

Tabulka 2: Historické výnosy

1 rok -6,90 % ~ -6,90 % p.a.
3 roky -17,77 % ~ -6,31 % p.a.
5 let -46,58 % ~ -11,78 % p.a.
10 let -31,79 % ~ -3,75 % p.a.
od založení -37,15 % ~ -4,01 % p.a.

Historický vývoj hodnoty podílových listů fondu vypadá děsivě. Po 11 letech existence je fond v mínusu zhruba 40 %. Na druhou stranu důležitější je potenciál fondu do budoucna a ten je více méně závislý na vývoji ceny zlata. Bude-li cena zlata v budoucnu růst, budou z toho pěkně profitovat i podílníci fondu.

Rizika spojená s investicí

Fond vykazuje velmi vysokou historickou volatilitu, což je u komoditně orientovaných fondů naprosto normální. Na tříleté periodě dosahuje anualizovaná volatilita 23 %. V roce 2008 spadla hodnota fondu na polovinu. V následujících třech letech stoupla o 135 %, posléze mezi lety 2012 a 2016 zase spadla o 70 %. Fond je tedy vhodný pouze pro velmi agresivní investory a doporučovaný investiční horizont uvádí Generali minimálně 8 let. Fond investuje převážně v dolarech, ale zajišťuje měnové riziko do korun.

REKLAMA

Tabulka 3: Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek 0,00 % – 4,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 3,00 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 3,18 %

Závěrečné hodnocení

Fond Generali zlatý má vysokou roční nákladovost TER. Hlavním důvodem je poplatek za správu ve výši 3 % ročně, což považuji za neobhajitelně vysoký poplatek. Práce se správou tohoto fondu není o nic složitější než u běžných akciových fondů. Přidaná hodnota fondu neodpovídá vysokému správcovskému poplatku.

Nicméně svým zaměřením se jedná v ČR o ojedinělý fond, prostřednictvím kterého je de facto možné s mírnou pákou spekulovat na růst ceny zlata a zároveň bez měnového rizika. Takže své místo na trhu fond má i přes vysokou roční nákladovost. Uplatní se nejlépe jako menší doplněk do dynamických portfolií.

Autor je privátní investiční poradce ve společnosti FINEZ Investment Management a externí analytik společnosti OK KLIENT.

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Generali Invstments a jsou platná k 31. 8. 2017. Závěrečné hodnocení odráží pouze názor autora článku, nejedná se o oficiální stanovisko správce fondu.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Matouš Tlapák z Lifeliqe: S jedním povoláním si na celý život nevystačíme

Český technologický start-up Lifeliqe prorazil v USA. V rámci projektu SANDI získala parta nadšenců z Brna třímilionový grant a pomáhá státu Nevada mírnit ekonomické dopady pandemie covid-19. Pomocí interaktivního obsahu ve 3D, virtuální (VR) a rozšířené (AR) realitě mění podobu rekvalifikací dospělých a připravuje je na ekonomiku […]

Text: Filip Kučera

23. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Pravidelný investor do fondu

  29 srpna, 2019

  Z nedávné historie za roky 2018-2019 se zdá že fond nepochopitelné zaostává za zlatem i těžaři. Vysvětlit by se to dalo tím,že to manager krute neodhadl s tím vychvalenym hedgingem do koruny.

  Odpovědět

 • Anonym

  30 srpna, 2019

  Hlavně vyhazujete oknem každý rok 3 % za nic. V případě hedgingu dalších 1,5. Ve srovnání s GDX US ztrácí fond za posledních 5 let téměř 50 % a to se vyplatí! :):):)

  Odpovědět