CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

23. 05. 2019

0 komentářů

Firmy neumí pracovat s riziky – nový Index řízení rizik v ČR dosáhl pouze 47,3 %

 

Podle aktuálního Průzkumu řízení rizik v ČR společnosti Aon mají firmy ve způsobu, jakým řídí podnikatelská rizika, značné rezervy. Nejčastější slabinou je nedostatečná organizační ukotvenost řízení rizik a nevyužití všech dostupných analýz pro určení rozsahu pojištění proti rizikům. Nejvýznamnějším rizikem je přitom stejně jako loni nedostatek pracovních sil. Do první desítky rizik se ale nově dostala 4 rizika. Mezi nimi je i riziko neúspěchu při realizaci firemní strategie, které je aktuálně vnímáno jako jedna z nejvážnějších hrozeb v podnikání – firmy ho z loňské 37. příčky zařadily rovnou do první pětky nejvýznamnějších rizik.

Loading



 

„Ve stále méně stabilním a předvídatelném světě se řízení rizik stává klíčovým faktorem podnikání. Zásadním faktorem úspěchu je přitom schopnost rizika identifikovat a řídit. To se sice oproti loňskému roku firmám v České republice daří lépe, stále však oproti celosvětovým trendům zaostávají,“ hodnotí výsledky průzkumu Radovan Škultéty, CEO Aon CZ/SK. Index řízení rizik, který byl letos měřen poprvé, tak dosáhl celkové hodnoty 47,3 %.  Index číselnou hodnotou ukazuje, nakolik jsou firmy a organizace připravené čelit možným podnikatelským rizikům, a to z hlediska jejich řízení i transferu.

Nejvýznamnější rizika pro rok 2019

Za největší riziko firmy aktuálně považují obecný nedostatek pracovních sil. Nouze o zaměstnance pro ně byla strašákem už v loňském roce. Co se personálních otázek týče, firmy se neobávají pouze obecně nízké míry nezaměstnanosti – riziko vidí i v neschopnosti akvizice a retence špičkových talentů (8. příčka).

Mezi 10 nejvýznamnějších rizik letos firmy zařadily čtyři nová rizika – zpomalení ekonomického růstu, manažerské selhání, neúspěch velkého projektu a neúspěch při realizaci firemní strategie. Právě poslední jmenované riziko zaznamenalo největší meziroční posun, ze 37. příčky na 5. „Narůstající konkurence, prognózy o blížící se recesi, nedostatek zaměstnanců, to vše přispívá k nejistotě firem v tom, zda se jim podaří naplnit vytčené cíle. Přesto, že neúspěch při realizaci firemní strategie je pro společnosti pátým nejzásadnějším rizikem, je na něj připraveno jen 49 % firem,“ doplňuje Radovan Škultéty. S tím souvisí i v pořadí čtvrté riziko – poškození pověsti či značky. „Internet a především sociální sítě otevřely nekonečné možnosti sdílení zákaznické zkušenosti. Řídit tak reputaci firmy je stále obtížnější,“ upřesňuje Radovan Škultéty. V globální studii řízení rizik Aon z roku 2018 se toto riziko umístilo dokonce na prvním místě. Přesto, že je právě značka vnímána jako snadno ohrozitelná, jsou na toto riziko v České republice firmy připraveny překvapivě jen v 55 %.

Nejlépe se v rámci top 10 rizik firmy cítí připraveny na selhání technologií či systému (79 % firem) a kybernetické riziko (75 %). Kybernetické riziko je přitom stále naléhavější, a zatímco loni ho vyhodnocovalo 67 % firem, v současné době je to již 92 %.

K identifikaci rizik nejčastěji dochází v průběhu tematických diskusí vrcholového managementu a 67 % společností je posuzuje pravidelně každý rok.

Riziko Pořadí 2019 Pořadí 2018 Připravenost na rizika 2019
Obecný nedostatek pracovních sil 1 1 65%
Zpomalení ekonomického růstu 2 15 53%
Manažerské selhání 3 13 42%
Poškození pověsti/značky 4 10 55%
Neúspěch při realizaci firemní strategie 5 37 49%
Selhání technologie/systému 6 8 79%
Kybernetická kriminalita/pronikání do systémů/viry/špatné zabezpečení 7 4 75%
Neschopnost přilákat nebo si udržet špičkové talenty 8 6 42%
Legislativní změny 9 5 44%
Neúspěch velkého projektu 10 23 52%

Řízení a transfer rizik

V oblasti řízení rizik došlo v roce 2018 ke kvalitativnímu posunu. Ačkoliv samostatné oddělení řízení rizik má oproti loňskému roku o 6 procentních bodů více firem (16 %), řízením rizik je stále nejčastěji pověřen nejvyšší představitel společnosti – generální ředitel či prezident (ve 30 % případů oproti 71 % v minulém roce). Třetina firem za tuto oblast nemá centralizovanou zodpovědnost. Došlo také k poklesu počtu firem, které se riziky vůbec nezabývají, a to z 15 % na pouhá 2 %.

„Nejrozšířenější, a také nejjednodušší, technika řízení rizik je pojištění. To ovšem pomáhá eliminovat pouze finanční následky, nikoli předcházet možným problémům,“ upozorňuje Radovan Škultéty. Pouhá 3 % respondentů nemají momentálně sjednané pojištění a ani ho neplánují sjednat.

„Pojištění samo o sobě není řešením. Nejefektivnější způsob, jakým lze výrazně omezit škody i náklady na pojištění, je řešit příčiny a systematicky se zabývat všemi riziky. A to je přesně to, s čím jako zkušený konzultant dokážeme firmám pomoci,“ dodává Radovan Škultéty. Základním nástrojem pro řízení rizik jsou analýzy, jejichž vyhodnocováním lze předejít potenciálním škodám, které mohou ohrozit chod celé firmy. Nejčastěji společnosti používají analýzu škodních událostí a analýzu rizik. Často dochází k rozhodování na základě více druhů analýz, které jsou pak také nástrojem pro vyhodnocování efektivity řízení rizik. Nejvyužívanější je sledování celkových nákladů na rizika (zejména pojištění) aidentifikace/vedení záznamů o procesech řízení rizik v rámci společnosti. Účinnost řízení rizik měří 2/3 firem, loni to byla jen polovina.

O Indexu řízení rizik

Index řízení rizik vyjadřuje, nakolik české firmy systematicky mapují, analyzují a eliminují rizika spojená s jejich činností. Dále zkoumá, do jaké míry mají tyto procesy interně procesně standardizované, jak často rizika vyhodnocují a zda vyhodnocují efektivitu zavedených opatření. Obsahuje dvě části celkem s 9 otázkami. První oblast se zabývá přístupem k řízení rizik, druhá transferem rizik.

O průzkumu

Druhý ročník kvantitativního Průzkumu řízení rizik společnosti Aon proběhl prostřednictvím on-line dotazníku v listopadu a prosinci 2018. Rizika byla posuzována s výhledem na rok 2019. Zapojilo se do něj 146 společností a organizací v ČR z různých odvětví.

Tisková zpráva Aon

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Průzkum: Češi a investice

Lidé se domnívají, že investování není snadné, a přiznávají, že mu moc nerozumí. A souhlasí s tím, že investice jim mnohdy nabízejí i nedůvěryhodné firmy. V otázce investování si tak nechají poradit, na tom nejlepším zdroji informací se ale neshodnou.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 09. 2023

Studie – euro má nulový dopad na rozvoj obchodu

Z hlediska příznivců přijetí eura zdrcující studie vychází v zářijovém vydání prestižního vědeckého žurnálu Journal of International Money and Finance (zde). Efekt eura na růst vzájemného obchodu členských zemí měnové unie je podle ní v zásadě nulový.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *