CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

17. 09. 2019

0 komentářů

Subjekty:

Fed v zajetí Donalda Trumpa

 

Ve středu se uskuteční očekávané zasedání amerického Fedu. Co můžeme očekávat? Sníží Fed sazby na přání Donalda Trumpa? Finanční trhy již zahrnuli očekávané snížení sazeb Fedu do cen aktiv. Pravděpodobnost poklesu sazeb o 25 bazických bodů je až 82 %. Naopak zachování současného stavu je pravděpodobné jen na 18 %. Z minulosti víme, že Fed vždy rozhodoval tak, jak očekávalo minimálně 61 % trhu.

Loading



 

Motivace Fedu snížit sazby vyplývá hlavně z externích faktorů. Jde zejména o obchodní válku, ale ještě více o zhoršující se dostupnost úvěrů v globálním měřítku. To je způsobeno zejména zpřísněním finančních podmínek v USA. Předpokládáme, že ke zlepšení dostupnosti likvidity dojde až začátkem příštího roku. Naopak v nadcházejících týdnech se bude situace ještě více zhoršovat. USA budou totiž po srpnovém odsouhlasení zvýšení dluhového stropu vydávat nové vládní dluhopisy.

Trh dnes není připraven na případné zpřísňování politiky Fedu. Během posledních týdnů, kdy byl očekáván pokles, sazby klesly. Důvodem byly pozitivní americké výsledky, zejména vysoká inflace a maloobchodní obrat. Fed se však ocitl ve velmi nepříjemné situaci a nachází se doslova mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně jsou to pozitivní domácí čísla, na druhé straně zhoršující se vnější prostředí. Centrální banka by si teoreticky mohla dovolit udělat pauzu. Zdůraznilo by to její nezávislost od politiky Bílého domu.

K nervozitě přispívá také možný makroekonomický dopad víkendového výbuchu v Saúdské Arábii. Pokud by se výpadek ropy na trhu prodloužil na několik týdnů, mohlo by to mít negativní dopad na ekonomický růst a inflaci. Z krátkodobého hlediska to pravděpodobně rozhodování Fedu neovlivní, ale pokud by problém trval déle, mohlo by to zásadně změnit situaci. Už nyní vidíme prudký nárůst cen ropy, což se projeví i na inflaci.

Strategický pohled

REKLAMA

Brexit, zpomalení ekonomického růstu a zavedení cel na zboží z Evropy, to vše jsou rizika, před kterými budeme v následujících týdnech stát, a na základě kterých bude americký dolar pravděpodobně růst. To by mělo mít vliv na politiku Fedu, jakož i na rizikový apetit investorů.

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *