Neděle 24. října. Svátek má Nina.

FED PŘEKVAPIL HOLUBIČÍM TÓNEM, NEVYMSTÍ SE MU TO VŠAK?

FED drží v souladu s očekáváními úrokovou sazbu beze změn, ale celkový tón usnesení překvapil holubičím vyzněním. Výrazně změnil hodnocení rizik, posunul se v prohlášení a naznačil přerušení zvyšování sazeb a je připraven k úpravám procesu snižování své bilance. Otázkou je, zda se mu to nevymstí.

Ve svém hodnocení ekonomických podmínek Fed nedělal žádné významné změny, růst nadále charakterizuje jako „solidní“ a trh práce jako „silný“. Hodnocení rizik se však výrazně změnilo. Powell zdůraznil několik křížících se proudů, které naznačují méně příznivý výhled. Jde o pokračující zpomalení globálního růstu, řadu politických rizik, jako je Brexit, obchodní nejistoty a odstavení vlády USA, stejně jako o méně příznivé finanční podmínky. Upozornil také na zmírněné inflační tlaky, což naznačuje, že riziko vyšší inflace se snížilo.

„Pozoruhodnější je však posun prohlášení o úrokových sazbách a normalizaci bilance zcela k okraji holubičího spektra. V prohlášení bylo „navýšení“ úrokových sazeb nahrazeno „úpravami“ cílového rozpětí. To položilo na stůl opět možnost snižování úrokových sazeb,“ upozorňuje Anna Stupnytska. „V prohlášení se také hovoří o možnosti úpravy tempa normalizace rozvahy a objemu bilance, což se Fed rozhodl dát na stůl mnohem dříve, než se očekávalo.“

„Celkově velmi holubičí tón Fedu jednoznačně podporuje riziko, trhy jsou spokojené s „the Powell put“. Nicméně vzhledem k slušné ekonomické situaci v USA by takto výrazná změna tónu mohla začít FED za pár měsíců pronásledovat, jakmile si po vymizení zkreslených údajů a celkovém vyjasnění ekonomika vyžádá vyšší sazby,“shrnuje Anna Stupnytska, globální ekonomka Fidelity International.

Po každém setkání FOMC nyní následuje tisková konference, a na nich bude mít Powell pár šancí stát se znovu jestřábem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.