Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Evropský trh práce hlásí pokračující pokles míry nezaměstnanosti v EU i eurozóně

Makro 03.05.2017 | 08:57 0 Komentářů

Data z evropského trhu práce hlásí pokračující pokles míry nezaměstnanosti v Evropské unii jako celku a taktéž v eurozóně.Evropská unie jako celek hlásí za březen pokles míry nezaměstnanosti z 8,1 na 8,0 %, což je nejnižší úroveň od ledna roku 2009.

V případě eurozóny zůstala v březnu míra nezaměstnanosti stabilní na úrovni 9,5%, což je zároveň nejnižší úroveň od dubna 2009. Příznivý vývoj na trhu práce je spojen s růstem spotřeby domácností, což je momentálně hlavní tahoun hospodářského růstu u většiny evropských ekonomik.

Na grafu, jenž porovnává míru nezaměstnanosti napříč Evropskou unií, je pak Česká republika na samém okraji, neboť míra nezaměstnanosti je zde v rámci celé EU nejnižší: dle metodiky Eurostatu činila v tuzemské ekonomice v březnu míra nezaměstnanosti 3,2 %.

Nízká nezaměstnanost sebou zároveň z pohledu zaměstnavatelů přináší nedostatečnou nabídku pracovní síly a situace na trhu práce tak v některých ekonomikách začíná být napjatá: platí to jak o české ekonomice, tak o dalších zemích středoevropského regionu, jako jsou Maďarsko či Polsko. Tato napjatá situace na trhu práce ve středoevropském regionu vede k tlaku směrem k rychlejšímu růstu mezd, což je dobrá zpráva pro zaměstnance a obecně pro růst spotřeby domácností. Nedostatek vhodné a potřebné pracovní síly se ale v těchto ekonomikách zároveň stává bariérou hospodářského růstu a vývoj na trhu práce zůstane v našem regionu z tohoto pohledu klíčovým tématem po celý letošní rok. Případná další akcelerace mzdového růstu by se pak stala důležitým faktorem i pro uvažování regionálních centrálních bank při diskusi o nastavení jejich měnové politiky, tedy při úvahách o případné potřebě zpřísnění měnových podmínek skrze posuny měnově-politických nástrojů.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.