Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Euro na úvod týdne získává

Investice 05.12.2016 | 18:46 0 Komentářů

Po víkendových událostech na evropské politické scéně ubyla malá část z mnoha geopolitických nejistot, které (nejenom) finanční trhy ovlivňují.Italští voliči v referendu odmítli reformní návrhy již bývalého premiéra Renziho na zpružnění italského politického systému. Nyní záleží na italském prezidentovi, zda bude možné na půdorysu současné koalice sestavit novou (či úřednickou) vládu nebo se budou konat předčasné volby. V rakouských prezidentských volbách s převahou zvítězil zelený kandidát a nenaplnily se tak scénáře, že by po Brexitu a Trumpovi v Rakousku zvítězil kandidát Svobodných.

Zatímco bezprostředně po zveřejnění výsledku italského referenda spadlo euro vůči dolaru na nejnižší hodnotu od března 2015, když byla atakována hladina 1,05 USD/EUR, v průběhu dne naopak euro své předchozí ztráty celkem výrazně korigovalo. Během dopoledne se tak kurz dostal nad 1,07, tedy na nejsilnější hodnotu za poslední více než dva týdny.
Středoevropské měny dnes měly ve světle sílícího eura na globálních trzích tendenci spíše ztrácet. K hladině 27,05 CZK/EUR se posunul i kurz české koruny. Ta nijak nereagovala na zveřejnění razantnějšího než očekávaného růstu mezd za třetí čtvrtletí.
JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.