CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

16. 08. 2013

0 komentářů

Subjekty:

Erste Group a Česká spořitelna byla poradcem při akvizici obřího energetického podniku, Net4Gas

 


 

Erste Group a Česká spořitelna fungovaly jako součást poradenského týmu pro konsorcium sestávající ze společností Borealis Infrastructure a Allianz Capital Partners při jejich úspěšné akvizici nezávislého českého provozovatele plynárenské sítě, společnosti NET4GAS. Kromě toho Erste Group a Česká spořitelna měly rovněž roli mandátovaného vedoucího aranžéra při financování transakce a poskytly podstatnou část syndikovaných finančních prostředků pro tuto koupi. 

Společnost NET4GAS je majitelem a provozovatelem sítě vysokotlakého potrubí v délce více než 3 600 km, která slouží nejen k zásobování českého vnitrostátního trhu, ale také k tranzitní přepravě zemního plynu přes Českou republiku do dalších evropských zemí. Prostřednictvím své klíčové infrastruktury ve formě přepravní soustavy přepraví NET4GAS v Evropě ročně přibližně 35 mld. m3 zemního plynu.

Allianz Capital Partners, investiční platforma pro alternativní formy investic společnosti Allianz Gruppe a společnost Borealis Infrastructure, investiční komponenta penzijního fondu Ontario Municipal Employees Retirement System (OMERS), zaměřená především na infrastrukturu, budou každá držet ve společnosti NET4GAS podíl ve výši 50 %.

„Střední Evropa, především Česká republika, je díky stabilnímu ekonomickému prostředí, dobré rozpočtové disciplíně a kompetitivním výhodám českého podnikatelského a průmyslového sektoru v hledáčku řady infrastrukturních fondů a institucionálních investorů, kteří považují česká infrastrukturní, energetická aktiva za velmi atraktivní i vzhledem k nízkovýnosovému prostředí v oblasti tradičních cenných papírů, např. státních dluhopisů. Jsme velmi rádi, že jsme mohli pomoci uskutečnit a podílet se na zaranžování financování této obří přelomové transakce“, řekl Daniel Heler, člen představenstva a náměstek generálního ředitele České spořitelny.

„Očekáváme, že tento etalon otevře možnosti pro další velké infrastrukturní a energetické transakce, při kterých budeme schopni naší vysokou expertizou a schopností financovat velké projekty pomoci jak prodávajícím, tak velkým investorům“, dodal Daniel Heler.

REKLAMA

Díky efektivnímu propojení vysoké, sektorově specifické poradenské kompetence a velmi silné prezenci v regionu střední a východní Evropy se Erste Group podařilo vybudovat si v sektorech energetiky a infrastruktury velmi důvěryhodné postavení. Erste Group hrála ve výše zmíněných sektorech významnou roli již v řadě strategických obchodních aktivit: jako finanční poradce společnosti ČEZ při prodeji elektráren, jako například Chvaletice, v souvislosti v dohodou mezi společností ČEZ a Evropskou komisí, jako finanční poradce pro hlavní město Prahu při oceňování společnosti Pražská plynárenská a.s., jako finanční poradce společnosti Unipetrol v rámci restrukturalizace rafinérie minerálních olejů Paramo, jako finanční poradce českého provozovatele přenosové soustavy, akciové společnosti ČEPS ohledně financování plánovaného investičního záměru a jako finanční poradce energetického koncernu GDF SUEZ v souvislosti s jeho strategickým podílem ve společnosti Energie Steiermark.

Dále byla Erste Group před nedávnem pověřena rumunskou vládou jako Joint Bookrunner pro vstup na burzu společnosti Romgaz.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Drahé energie. Čeká nás boom tepelných čerpadel?

Celý energetický segment se výrazně mění. I přes válku na Ukrajině se odklonu od fosilních paliv dříve nebo později nevyhneme. Dlouhodobě nedává smysl dotovat drahé energie, ale snižovat závislosti zranitelných domácností na fosilních palivech. Systémovým řešením je proto vytvoření dotačního programu zaměřeného na zvyšování energetické účinnosti a […]

Text: Filip Kučera

15. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.