CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

24. 07. 2020

0 komentářů

Dva roky od povinných licencí úvěrových společností v Česku: Pokut se Češi nebojí, úvěr volí podle RPSN a ve splácení chtějí svobodu

 

Povinné licencování výrazně zpřísnilo podmínky pro poskytování úvěrů a omezilo výše pokut. Po dvou letech se ukazuje, že se Češi cítí při výběru půjčky bezpečně a počínají si sebejistě. Nízká penalizace je při výběru půjčky nejdůležitějším kritériem pouze pro 6 % lidí. Klíčovým kritériem se naopak pro více než polovinu Čechů stal před pár lety neznámý pojem RPSN. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 525 respondenty.

Loading



 

1. června uplynuly dva roky od chvíle, kdy mohou spotřebitelské úvěry nabízet pouze společnosti s licencí České národní banky. Z původních téměř šedesáti tisíc poskytovatelů zůstal pouze zlomek, v současné době se jedná o 85 nebankovních společností. Díky tomu se trh výrazně pročistil a podařilo se omezit poskytování predátorských půjček. S licencováním poskytovatelů úvěrů také došlo k posílení postavení spotřebitelů. 

Není penále jako penále

Menší obavy lidí z „predátorských“ společností a technik potvrzuje i průzkum. Nejnižší penalizace za nesplácení je pro lidi při výběru půjčky vůbec tím nejméně důležitým z 11 sledovaných kritérií. Mezi 3 nejdůležitější kritéria zařadilo výši pokuty jen 6 % lidí. Důležitější je tak při volbě půjčky i možnost zažádat si o úvěr online nebo prostřednictvím mobilní aplikace.

Novelizací došlo mimo jiné k úpravě výše pokut při nedodržování termínu splácení. Taková pokuta nesmí přesáhnout 70 procent z výše jistiny a maximálně může činit 200 000 korun. Přesto jsou mezi jednotlivými poskytovateli velké rozdíly. Podle aktuálníhoIndexu odpovědného úvěrování je po půl roce nesplácení u půjčky 10 000 korun adekvátní penále v řádu jednotek tisíc korun. U některých společností může ovšem člověk zaplatit navíc i 30 000 korun.

REKLAMA

Rady netřeba

Menší obavy jsou patrné také z toho, že lidé nemají potřebu nechat si ohledně půjček radit od ostatních. Hodnocení lidí na internetu i doporučení od známých je nejdůležitějším kritériem při výběru půjčky pro 6 % lidí. Pouze 8 % lidí by úvěr řešilo zejména na základě doporučení rodiny a názor finančního poradce považuje za jedno z nejdůležitějších kritérií 13 % lidí.

Nejen úrok, ale i RPSN

Vůbec nejdůležitějším kritériem při volbě úvěru je cena. Zmiňuje ji polovina respondentů. I zde je ovšem patrný vývoj. „Kromě výše úroku, kterou sleduje 54 % dotázaných, se 51 % lidí rozhoduje i na základě RPSN a 47 % také podle nejnižšího celkového přeplatku úvěru,“ říká Cyril Křůpala, marketingový ředitel společnosti Cofidis. Pojem RPSN přitom ještě v roce 2016 podle průzkumu Ministerstva financí nedokázalo 60 % lidí ani vysvětlit.

REKLAMA

Potřeba svobody ve splácení

Kromě ceny úvěru Češi řeší nejčastěji jeho flexibilitu. Průzkum ukázal, že možnost zacházet s úvěrem podle svých aktuálních možností a měnit tak výši splátek nebo mít možnost si je odložit je v současné době nejdůležitějším kritériem při výběru pro 36 % lidí. U vysokoškoláků je flexibilita dokonce nejdůležitějším kritériem pro polovinu z nich.

Tisková zpráva Cofidis

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Michal Kovářík: Zbavte se špatných dluhů nebo se jich úplně vyvarujte

V jednom z předchozích článků (Investice do každé rodiny, budu to hájit klidně celé hodiny) jsem se snažil zdůraznit, jak důležité a nepostradatelné je v rámci práce se svým finančním rozpočtem investovat. Peníze pracují ve váš prospěch. Než však začnete investovat, je ještě dobré udělat pár kroků […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

22. 05. 2023

Insolvenční řízení Fair Credit pokračuje, lhůta pro přihlášení pohledávek je za svoji polovinou

Finanční potíže, které vedly ke krachu společnosti Fair Credit International, SE (dnes CEPO Green3, SE) ze skupiny Fair Credit, zasáhly zprostředkovaně celou řadu investorů. Investoři, kteří vlastní pohledávky vůči bývalému poskytovateli drobných půjček, jsou nyní v nepříjemné situace. Nemají jistotu, zda dostanou zpět své peníze, a zároveň […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 03. 2023

finanční zdraví dlužníka

Hlídejte si, komu půjčujete. Posouzení finančního zdraví dlužníka není radno podcenit

Podle expertů lze očekávat, že hlavní dopad růstu cen energií a úrokových sazeb na ekonomické výsledky firem teprve přijde. Řada podniků se tak může ocitnout v úpadku a věřitelé vymohou jen velmi obtížně (a pouze menší část) své pohledávky. Jaké informační zdroje lze využít pro hodnocení finančního […]

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

13. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *