CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

30. 01. 2013

0 komentářů

Subjekty:

Do druhého pilíře vstoupilo od začátku ledna 4 624 lidí

 


 

„Začátek měsíce byl přesně podle očekávání vlažnější, ale postupně se počet uzavřených smluv zvyšuje stále rychleji. Do půlky ledna nabízely II. pilíř pouze penzijní společnosti nebo jejich mateřské banky, teprve v druhé polovině měsíce začala ČNB postupně registrovat zástupce pojišťoven a další zprostředkovatele, kteří začnou prodávat až během února,“ upozorňuje prezident Asociace penzijních fondů a ředitel penzijní společnosti ČSOB Karel Svoboda. „Podle mého názoru vstoupí do druhého pilíře během prvního pololetí minimálně půl milionu lidí a za celý rok to bude přibližně milion.“

Během ledna začaly penzijní společnosti zvát klienty na první informační schůzky k II. pilíři, každá z nich jich už má za sebou několik tisíc, protože lidé mají o informace velký zájem. „Je třeba si uvědomit, že jde o rozhodnutí na celý život, a taková rozhodnutí se neuzavírají na prvních schůzkách. Počet smluv tak poroste rychleji hlavně v příštích měsících,“ vysvětluje Svoboda.

Predikce MPSV: Státní důchody budou za 30 let o mnoho nižší
Dokument Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Proč potřebujeme důchodovou reformu, dostupný na webových stránkách MPSV, ukazuje, jak se podle očekávání státu budou v následujících letech vyvíjet státní důchody z prvního pilíře v případě snahy státu udržet vyrovnaný důchodový účet:

Důchod

Měsíční příjem (Kč)

 

15 000

22 000

30 000

Důchod dnes

9 477

10 693

11 962

Důchod za 30 let (snížen o 30 %)

6 634

7 674

8 373

Důchod za 30 let při důrazu sociálních fondů (všichni stejné)

7 674

7 674

7 674

Zdroj: MPSV http://www.mpsv.cz/files/clanky/10630/Proc_potrebujeme_duchodovou_reformu.pdf

Tabulka ukazuje, že státní důchody budou rychle klesat. „Po započtení očekávaného růstu cen v příštích třiceti letech můžeme konstatovat, že reálná hodnota státních důchodů bude za 30 let přibližně o polovinu nižší než dnes. Pokud se lidé spolehnou jen na státní důchod, zbudou jim oči pro pláč. Nepříznivý vývoj státních důchodů se také může stát zdrojem napětí mezi mladými a starými,“ dodává Karel Svoboda.

Prodejci penzijních společností zaznamenávají nejčastěji tyto dotazy:

1. Když mám třetí pilíř, můžu mít i druhý? Já tomu vůbec nerozumím…
2. Zkusil jsem si na internetu kalkulačky a vyjde to velmi podobně, tak proč bych do II. pilíře vstupoval?
3. Co se stane s důchody, které vyplácí stát?
4. Co když přijdu o práci? Všude se říká, že z II. pilíře nejde nikdy vystoupit.
5. Jak je to s OSVČ?

Stručné odpovědi na nejčastější dotazy:

Když mám třetí pilíř, můžu mít i druhý?
Druhý a třetí pilíř se vzájemně doplňují, každý funguje na trochu jiném principu. Ve třetím pilíři si spoří na důchod přibližně 90 % ekonomicky aktivních obyvatel, někteří dostávají příspěvky od zaměstnavatelů a výše státní podpory závisí na tom, kolik každý měsíc spoříte.

Ve druhém pilíři si všichni spoří stejně. Spoříte 2 % z vlastní hrubé mzdy a k těmto dvěma procentům dostane 3 % od státu. Pro jednoduchost příklad: Člověk, který má hrubý plat 25 tisíc korun, dá ze své mzdy každý měsíc 500 korun do druhého pilíře a k těmto pěti stovkám dostane navíc každý měsíc dalších 750 korun od státu. Celkově si tak na svůj vlastní důchod spoří 1250 korun každý měsíc, přitom musel ale investovat jen pět set ze svého.

Zkusil jsem na webu různé kalkulačky, vyjde to velmi podobně, proč bych do II. pilíře vstupoval?
Doporučujeme všem využívat oficiální kalkulačku na webu MPSV. I ta má ale jeden nedostatek. Je velmi praktická a šikovná, ale bohužel nezohledňuje výše popsaný pokles státních důchodů z I. pilíře a počítá s tím, že důchody zůstanou na dnešní úrovni i v budoucnu. S nadsázkou je možné říci, že kalkulačka zapomíná na to, že populace stárne. Když budete počítat na této kalkulačce, jestli se vám druhý či třetí pilíř vyplatí, počítejte s tím, že důchod z prvního pilíře bude přibližně poloviční proti tomu, co vám ukáže kalkulačka. Rozdíl tak nakonec nebude v praxi ve výši stokorun, ale v řádu několika tisíc.

 

Co když přijdu o práci? Všude se říká, že z II. pilíře nelze nikdy vystoupit.
Do druhého pilíře spoří každý 2 % ze své hrubé mzdy a 3 % k tomu přidá stát. Ve chvíli, kdy člověk přijde o práci, nedostává žádnou hrubou mzdu a neplatí ani sociální pojištění, v tu dobu ho za něj platí stát. Pokud tedy někdo přijde o práci, automaticky se přesune z druhého pilíře do prvního, a jakmile práci zase najde, bude pokračovat ve spoření ve II. pilíři. Totéž se týká třeba mateřské a rodičovské dovolené.

Jak je to s OSVČ?
Pokud se účastníkem důchodového spoření stane osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), sníží se jí sazba povinného pojistného na státní důchodové pojištění z 29,2 % na 26,2 % (počítá se z vyměřovacího základu pro výpočet pojistného na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti). Tato OSVČ si tedy může snížit platbu zálohy pojistného na státní důchodové pojištění, které hradí příslušné správě sociálního zabezpečení, a to od měsíce, ve kterém se stala účastníkem důchodového spoření.

Ke 3 %, které tedy není povinna nadále platit na státní důchodové pojištění, přidá OSVČ 2 % ze svých prostředků, a těchto 5 % bude posílat jako platbu na své důchodové spoření.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Slovenská vlajka

2. důchodový pilíř: Zkušenosti ze Slovenska

Na Slovensku má 2. pilíř důchodového systému delší historii než v České republice. I tam se zmítá pod politickými tlaky. Jak se vyvíjel fondový penzijní systém na Slovensku a jaký je jeho aktuální stav?

Text: Daniel Takáč

15. 03. 2019

Jiří Rusnok - guvernér České národní banky (ČNB)

Penzijní reforma podle Jiřího Rusnoka

Premiér Andrej Babiš v poslední době hovoří stále častěji o návrhu penzijní reformy z pera současného guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. V čem penzijní reforma podle Jiřího Rusnoka spočívá?

Text: Petr Zámečník

19. 02. 2019

matematika - špatný výsledek - 1 + 1 = 3

Další důchodová reforma na scéně… nebo ne?

Důchodová reforma je nezbytná. Na tom se shodnou všichni, kteří se alespoň trochu vyznají v demografii. Ovšem zatímco se penzijní systém řítí do záhuby, politici vymýšlí způsoby, jak mu podřezat žíly o něco dříve.

Text: Petr Zámečník

15. 02. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *