Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

Daňová optimalizace rodiny – spolupracující osoba nebo zaměstnanecký poměr ušetří podnikateli desítky tisíc

Makro 21.04.2015 | 09:57 1 Komentář

Mít rodinu se podnikatelům může vyplatit. Když podnikatel zaměstná své blízké na dohodu o provedení práce do 10 tisíc korun za měsíc, jejich mzda ho stojí na daních méně než zisk firmy. Živnostníci si zase mohou daňově polepšit díky rozdělení příjmů a výdajů na spolupracující osobu, třeba manželku. Ta uplatní slevu na děti navzdory použití výdajových paušálů. Rodinná domácnost tak může na dani ušetřit až desetitisíce korun. Kvůli ohlašovací povinnosti úřadům je ideální mít daňovou optimalizaci příjmů z podnikání za rok 2015 rozmyšlenou už nyní. (Tisková zpráva: TaxVision)

Ideální způsob optimalizace daní pro majitele firem je zaměstnat své rodinné příslušníky. Dohoda o provedení práce skrývá mnoho výhod. Úvazek do 10 tisíc korun měsíčně a 300 hodin za rok nevyžaduje platbu sociálního a zdravotního pojištění, pouze 15procentní daň z příjmů. Z čistého zisku by však s. r. o. zaplatila daň z příjmů 19 procent. „Podnikatel může navíc svému příbuznému a zároveň zaměstnanci hradit vzdělávání, odborné a jazykové kurzy, které souvisejí s činností firmy. Může mu nabídnout řadu benefitů, například stravenky, z nichž má 55 procent ceny daňově uznatelných, nebo příspěvky na kulturní a sportovní akce. Totéž platí o nedaňovém nákladu až 20 tisíc korun v podobě příspěvku na dovolenou, pokud se jedná o běžnou praxi firmy. Také může zaměstnanci poskytnout firemní vozidlo k soukromým účelům a přidanit jedno procento z pořizovací ceny vozu. V neposlední řadě mu lze přispívat na životní a penzijní připojištění,“ vypočetla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Zaměstnat manžela, manželku či registrovaného partnera je však možné pouze majitelem firmy – s. r. o. nebo jiné korporace –, nikoliv OSVČ. Živnostník se svým manželem (manželkou) pracovní poměr uzavřít nemůže, ale má k dispozici instituci spolupracující osoby. Rozdělením příjmů a výdajů na svou druhou polovičku si mnozí z nich výrazně sníží daňovou povinnost.

VÝHODY SPOLUPRACUJÍCÍ OSOBY

OSVČ si už zvykly, že společně s výdajovými paušály nemohou uplatnit slevu na manželku ani na dítě. A stejně smířlivě přistupují i k případné platbě zvýšené solidární daně. S pomocí institutu spolupracující osoby je však všechno jinak. „Jedná se o běžnou praxi daňové optimalizace rodiny. Spolupracující osoba totiž podnikateli umožňuje rozdělit příjmy a výdaje na manželku, partnera nebo na dítě, které dokončilo povinnou školní docházku, a tím se zbavit hrozby placení solidární daně. Dále může spolupracující osoba využit slevu na dítě v základní výši 13 404 korun, na další děti vyšší, přestože podnikatel uplatňuje výdajový paušál a na slevu sám nárok nemá,“ popsala Blanka Štarmanová.

Podmínkou instituce spolupracující osoby je, že žije ve společné domácnosti a podílí se na podnikání, dejme tomu v administrativě nebo účetnictví. Není však podmíněna sňatkem. Rovnocenný podíl spolupracující osoby na příjmech a výdajích pak nesmí překračovat v úhrnu 30 procent, v případě manžela či manželky 50 procent. Částka, o kterou příjmy převyšují výdaje, může být nejvýše 180 tisíc korun za zdaňovací období (u manžela/ky je to 540 tisíc korun) a za každý započatý kalendářní měsíc spolupráce nejvýše 15 tisíc korun (pro manžela/ku opět platí vyšší částka 45 tisíc korun).

Spolupracující osoba, například manželka, nepotřebuje živnostenské oprávnění, ale pro daňové účely je stejně považována za OSVČ a v souladu s tím musí podat daňové přiznání. „V něm uvede rozdělené příjmy a výdaje ze společného podnikání a využije slevu na poplatníka 24 840 korun. Tím manželé získají stejnou úlevu, jako by podnikatel využívající výdajové paušály mohl uplatnit slevu na manželku. Stejně může postupovat i pár, který nežije v manželském svazku, a podnikatel tak nemohl do svých daní zahrnout slevu na manželku,“ srovnala Blanka Štarmanová z TaxVision.

Institut spolupracující osoby je výhodný především pro páry, kdy jeden podniká a druhý nemá žádné své zdanitelné příjmy – pobírá starobní důchod, příspěvek v mateřství, je nezaměstnaný nebo studuje. V takovém případě se spolupracující osoba daní jako při vedlejší pracovní činnosti a nevzniká jí povinnost, alespoň v prvním roce, platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. „Status spolupracující osoby je třeba oznámit finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení při zahájení spolupráce. Je tedy vhodné tuto záležitost řešit s dostatečným předstihem,“ upozornila Blanka Štarmanová. „Běžnou praxí daňových poradců je vyřešit s klienty nastavení daňových povinností na rok 2015 už společně s podáním daňového přiznání za rok 2014, pro tyto výhody se brzké plánování a spolupráce s odborníky určitě vyplatí,“ dodala Blanka Štarmanová. 

Jeden komentář: “Daňová optimalizace rodiny – spolupracující osoba nebo zaměstnanecký poměr ušetří podnikateli desítky tisíc”

  1. Miloš Slavík napsal:

    U penzijního připojištění nemám nastavenu daňovou optimalizaci. Mohu něco získat tím, že ji nastavím? Předem Vám děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.