CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

22. 02. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Daně MF ČR: Schillerová proti Rusnokovi

 

Poté, co stát v posledních dvou letech přidal štědře všem svým zaměstnancům (a spoustě z nich víc než jednou), došlo nyní i na zaměstnance, který svou obživu získávají v soukromém sektoru, a na živnostníky.

Loading 

MFČR totiž minulý pátek představilo detaily změn odvodového a daňového zatížení pro příští rok. Ačkoliv se dle navržených změn nejedná o žádné daňově-odvodové zemětřesení a zaměstnanci soukromého sektoru a živnostníci si o takovém patnáctiprocentním růstu platů, jako dostali loni učitelé, mohou nechat jen zdát, dobrou zprávou je, že si většina přece jenom polepší. Pokud tedy současně nemají příjmy z pronájmu či kapitálu.

To už však nelze říct o státním rozpočtu, do jehož příjmové stránky udělajítyto plány 15miliardovou díru (u veřejných rozpočtů dokonce 22 miliard) – a zmínka o tom, které výdaje se kvůli výpadku příjmů sníží, není nikde k dohledání. Jakkoliv se může zdát být vždy pozitivní nechat zaměstnancům v kapse více peněz, vzpomeňme, že podporovat nyní fiskální politikou spotřebu domácností jde přesně proti měnové politice ČNB, a zcela zbytečné, a vláda nedokáže zajistit vyrovnaný rozpočet ani při skoro pětiprocentním růstu ekonomiky. Co bude, když přijde recese či citelné zpomalení růstu?Bát se prý sice nemusíme – ministryně financí přece již před Vánocemi řekla, že „nemá ráda kdyby“ – osobně bych však více vpřed hledící přístup neodmítal…

Zvláštně ve vyjádření MF ČR působí i to, že „ruší superhrubou mzdu a solidární přirážku“ jelikož „tyto nesystémové instituty činí daňový systém v České republice nepřehledným a zastírají skutečnou míru zdanění.“ Vzhledem k tomu, že §4 Zákona o daních z příjmů na více než 3200 slovech vyjmenovává nejrůznější osvobození od daně, odstavcem označeným písmeny „zl)!“ konče a zahrnujíc například i příjmy z účtenkové loterie dle zákona o EET,  šlo by jistě najít několik výrazně lepších kandidátů činících systém „nepřehledným“. Navíc solidární přirážku pro příjmy nad 1,5 mil korun ročně pouze nahradí vyšší sazba daně se skoro stejným efektivním dopadem.

Martin Lobotka

REKLAMA

hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *