Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Czecoin – česká kryptoměna

Investice 10.09.2014 | 11:28 1 Komentář

Dovolujeme si Vás informovat že dne 29.7. byla v ČR spuštěna kryptoměna Czecoin (CZECO). Chtěli jsme být první, ale nepovedlo se. Ale od Czech Crown Coinu (CZC) se rapidně lišíme. (Tisková zpráva: Czecoin)

Start měny byl plánován již dlouho a veřejně anoncován cca tři týdny před spuštěním první české kryptoměny CZC a to na fóru bitcointalk.org, což je standartním postupem při spouštění nové měny.  Takže svým způsobem jsme první neb jsme dodrželi standardní postup pro start nové kryptoměny.

Oproti CZC je měna CZECO v algoritmu X13, který je šetrnější ke spotřebě el. energie při dolování pomocí hardware a je imunní proti dolovacím chipům, jinak označovaných ASIC.  Jedná se o POW/POS hybrid, tzn. že dolování probíhá jak pomocí hardwaru PC (POW), tak pouze na základě obsahu peněženky uživatele (POS), POS fáze je již tedy defacto bez spotřeby el. energie navíc. Doba dolováním POW bloku je stanovena na 4minuty.

Celkový počet mincí je stanoven na 21 miliónů, přibližně 2× počet obyvatel ČR. Doba hardwarového (POW) dolování pomocí PC je cca 10 měsíců a bude vydolováno cca 10miliónů mincí, odměna za POW blok je 100 CZECO.  Zbytek mincí bude již dolován pouze na základě obsahu peněženek uživatelů (POS) a to 10% annual interest.

Oproti CZC bylo předdolováno jen 1% z celkového počtu mincí a to 210tisíc, které jsou využívány pouze jako odměny pro uživatele a marketing. Žádné předdolované mince neprodáváme. 

Tuto minci hodláme nadále rozvíjet, jak již dokazuje vydání nové peněženky dne 28.8. 2014 do které jsme implementovali možnost zobrazit aktuální statistiky, prohlížeč bloků s možností ověřování transakcí a irc chat. Plánujeme další vylepšení, třeba anonymní zasílání zpráv, anonymizace transakcí..

Připravujeme spolupráci s dalšími internetovými projekty, kde se kryptoměna dá využít, již nyní probíhají jednání. Dále připravujeme i vlastní eshop, jde zprostředkujeme možnost platit za zboží naší kryptoměnou Czecoin.

Prvním úspěchem Czecoin kryptoměny je, že již druhý den po startu vstoupila na směnárnu kryptoměn allcoin.com.  

Již došlo také ke změně webu, aby odpovídal moderním standardům a připravujeme již zmíněnou implementaci zasílání anonymních zpráv v peněžence.

Dále bychom rádi upozornili na několik nejasností u první české kryptoměny CZC: 

Při startu bylo na webu CZC uvedeno že se jedná o algoritmus scrypt-n, ale překvapením bylo že je to obyčejný scrypt který není imunní proti ASIC. Dále bylo uvedeno, že předdolované mince budou distribuovat mezi občany ČR zdarma, jak si sami všimli lidé na internetu, ale nyní již slůvko zdarma na webu není a mince se prodávali v takzvané limitované edici. Nyní se již prodávají v jejich vlastněné směnárně, kde se ale dá pouze odhadovat skutečná cena.

Asi největší problém mince CZC je limitovaná edice v kurzu 1,25 CZK za 1 CZC, která byla dokonce 9× zopakována, takže to moc limitované nebylo. Skutečná hodnota mince během prodeje limitované edice byla daleko menší. Kurz se pohyboval v rozmezí:

na směnárně bleutrade.com 0,000035 BTC za 1CZC až 0.000090 BTC za 1CZC,

tj. po přepočtu dle kurzu bistock.com 1 CZC = pouze 0,38 CZK až 0.9 CZK

Nyní po dokončení limitované edice je cena na bleutrade.com:

0.00000102 až 0.000020 BTC za 1CZC, tj.: 0,01 až 0,21 CZK

Asi tušíme reakce lidí, až zjistí v jaké hodnotě jejich zakoupené mince skutečně jsou. 

CZC je v podstatě kopií mince Auroracoin a u Aurory spousta uživatelů přišla o nemalé peníze, při celkovém počtu 21miliónů mincí, CZC jich plánuje 100miliónů. 

CZC dále nectí filozofii bitcoinu, protože je ovládán jedním člověkem, nebo malou skupinou lidí kteří mají od počátku 50% mincí.

Jeden komentář: “Czecoin – česká kryptoměna”

  1. Petr napsal:

    Tak právě jsem to dočetl a nestačím se divit. Nejen, že tisková zpráva je pro ostudu, ale taky lecos vysvětluje. Kvůli CZC jsem začal těžit kryptoměnu. Nejdřív se děli divné věci na Bleutrade a měl jsem podezření, že to má na svědomí CZC a drží nízko cenu, aby mohli levně mince vykoupit než otevřou vlastní burzu. Ale když jsem pak sledoval jednou živě růst, tak jsem si všiml, že někdo růstu naschvál nelogicky začal bránit a to tak, že mu postavil třeba do cesty prodej za 1.5 BTC. A za pár hodin ještě podstřelil. Tak teď už je jasné kdo to má na svědomí. Podle te zpravy je to zřejmé. To co děláte, škodí všem těžarům. CZE netěžím, protože jeho hodnota se rovná 0 a tak to nemá ani smysl. Navíc teď už ani nezačnu, protože vaše praktiky vůči konkurenci jsou nekalé, proti zájmům české komunity těžařů a škodíte všem kryptoměnám obecně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.