Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

ČPP: Začátek školního roku přináší zvýšené riziko úrazů dětí

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group (ČPP) zveřejnila výsledky sledování úrazovosti dětí se zaměřením na první týdny po zahájení školního roku. Počet dětských úrazů v září převyšuje roční průměr o téměř 20 procent. Statistika vychází z údajů za poslední tři roky.

Nejvíce dětských úrazů se překvapivě nevyskytuje během letních prázdnin, ale až v průběhu měsíce září. „První zářijové týdny, které jsou spojené s nástupem dětí do školy, přináší nejvíce zranění u dětí. Jejich počet se navíc každoročně navyšuje,“ uvádí Marek Woitsch, ředitel úseku životního pojištění. Průměrný počet pojistných událostí dětí, které ČPP eviduje v září, je téměř o 20 procent vyšší oproti celoročnímu průměru.

Ze statistik vyplývá, že prakticky polovina nahlašovaných úrazů jsou zlomeniny, pohmoždění a vykloubení, kam patří například fraktury dolních a horních končetin, přetržené kolenní vazy, podvrtnutí kolenního kloubu, podvrtnutí kotníku. Nejčastější příčinou zranění bývají klopýtnutí a nejrůznější pády. Následkem toho způsobené poranění hlavy, odřeniny a tržné rány. Velmi často dochází k úrazům při sportu a volnočasových aktivitách, kde jsou příčinou úrazů pády na kolech, bruslích, skateboardu či z trampolín. 

„Nejčastěji úrazy utrpí děti druhého stupně základní školy ve věkové kategorii 11–15 let,“ varuje Marek Woitsch. Podle statistik si děti nejvíce úrazů přivodí při volnočasových

a sportovních aktivitách. Následují zranění, ke kterým dojde v domácím prostředí. Neméně je také úrazů dopravních a školních. Statisticky vyšší úrazovost byla zjištěna u chlapců, dívky jsou zřejmě opatrnější a méně riskují.

Děti obvykle nejsou příliš trpěliví pacienti a jen špatně nesou potřebné lékařské zákroky i čas nutný na rekonvalescenci. Zraněné či jinak nemocné dítě navíc pro rodinu často znamená

i komplikace spojené s organizací péče o něj, nemluvě o nákladech na léčbu. S těmi může pomoci úrazové pojištění. To by mělo zahrnovat pojištění drobných úrazů, výplatu za dobu nezbytného léčení a za trvalé následky úrazu. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.