CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

15. 05. 2012

0 komentářů

Subjekty:

ČNB vydává zlatou minci s motivem mostu v Náměšti nad Oslavou

 


 

Deset motivů pro cyklus „Mosty“ vybírala komise odborníků z několika desítek doporučení na nejzajímavější mostní stavby v České republice. „Barokní most v Náměšti nad Oslavou je hned po Karlově mostě v Praze největším mostem s nejbohatší sochařskou výzdobou u nás, uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek, který dohlíží na činnost sekce peněžní a platebního styku.

Zlatá pětitisícikoruna zobrazuje dva pohledy na náměšťský most. Na lícní straně doplňuje motiv mostu kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku, název cyklu a nápis Česká republika. Rubová strana nese vedle vyobrazení mostu i název zlaté mince a rok jejího vydání. Autorem výtvarného návrhu je MgA. Martin Dašek.

ČNB vydává do oběhu celkem 12 200 půluncových mincí ze zlata o ryzosti 999.9, z toho 9 000 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 3 200 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata nebo náklady spojené s výrobou.

Náměšťský most byl postaven ve 30. letech 18. století a po dalších téměř 150 let byl jediným silničním mostem, který spojoval pravý a levý břeh řeky ve městě. Jeho dominantou je soubor 20 vápencových soch zobrazujících postavy andělů a světců.

Zlatá mince s motivem barokního mostu v Náměšti nad Oslavou je součástí cyklu „Mosty“, který v letech 2011–2015 představuje deset vybraných mostních staveb na českém území. Letos ČNB vydá dvě zlaté mince z tohoto cyklu, vedle náměšťského mostu to bude zlatá pětitisícikoruna s vyobrazením Negrelliho viaduktu v Praze, která bude představena na podzim.

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zmizí hotovost?

Zmizí hotovost z našich peněženek?

Češi si oblíbili platební karty a nebrání se ani inovativním způsobům plateb za různé zboží. Stále větší počet lidí platí své nákupy přes internetové platební brány. Neznamená to však, že hotovost mizí z českých peněženek, ba právě naopak. Vyplývá to z dat České bankovní […]

Text: Karel Pučelík

25. 11. 2019

Mobilní telefon - smartphone - nahrávání hovorů

Nahrávání hovorů: ÚOOÚ proti ČNB?

Česká národní banka (ČNB) udělila pokutu finančně poradenské společnosti Fincentrum za nenahrávání hovorů poradců s klienty. Nyní Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) sankcionoval banku za nepřiměřené uchovávání hovorů. Jaká je správná cesta?

Text: Petr Zámečník

30. 07. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.