CZK/€ 24.460 +0,49%

CZK/$ 23.227 +1,12%

CZK/£ 28.235 +0,32%

CZK/CHF 25.379 +0,81%

24. 07. 2018

0 komentářů

ČNB kryje pochybné aktivity likvidátora WPB Capital. Představenstvo žádá provedení hloubkového auditu hospodaření družstva

 

Česká národní banka vydala proti WPB Capital další dvě nová předběžná opatření. Těmi nadále nezákonně omezuje jakoukoli snahu o obnovu činnosti spořitelního družstva, které dle rozhodnutí Městského soudu v Praze poslala v roce 2013 neoprávněně do likvidace. Představenstvo družstva má důvodné podezření, že ze záložny zmizely pod taktovkou likvidátora stovky miliónů korun.

Loading 

Česká národní banka vydala narychlo 19. 7. 2018 další dvě nová předběžná opatření vůči WPB Capital. Zatímco předběžným opatřením z 2. 7. 2018 ČNB zakázala družstvu přijímat nové členy, přijímat vklady, poskytovat nové úvěry a navyšovat kapitál, nyní navíc zakazuje likvidátorovi WPB Capital poskytovat jakékoli informace týkající se družstva a družstvu samotnému pak provádět jakékoli zápisy změn údajů v obchodním rejstříku.

Zarážející je, že tato nová předběžná opatření vydala ČNB bezprostředně poté, co představenstvo WPB Capital podalo rozklad proti výše zmíněnému předběžnému opatření z 2. 7. 2018, jehož součástí bylo i vyjádření vedení družstva k dalšímu postupu záložny. V něm se mimo jiné uvádí, že vedení družstva chce okamžitě po doručení písemného rozsudku soudu začít přebírat od likvidátora podklady a zajistit provedení nezávislého právního a účetního auditu, který by rozkryl hospodaření družstva po dobu likvidace.

Představenstvo WPB Capital totiž disponuje řadou konkrétních důkazů o podezřelém hospodaření likvidátora JUDr. Jiřího Švihly, který byl do funkce jmenován na návrh ČNB a který po celé čtyři roky pravidelně koordinoval postup likvidace s představiteli ČNB. Ti aprobovali excesivní výdaje za různé právní a ekonomické služby. Operace probíhaly zejména pod dohledem JUDr. Reného Kurky z referátu nestandardních činností Sekce licenčních a sankčních řízení ČNB.

Jedním z příkladů nestandardního postupu likvidátora, který vzbuzuje pochybnosti, je třeba angažování Advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, kterou JUDr. Jiří Švihla přizval ke spolupráci v roce 2014. Ta vystavila v průběhu jednoho měsíce faktury v celkové částce přes 4,2 mil. Kč za právní služby, a to v souvislosti s řešením žaloby na náhradu škody vůči ČNB, kterou podalo představenstvo WPB Capital. Hmatatelným výstupem zmíněné fakturace bylo podání návrhu na přerušení řízení v rozsahu deseti stran textu.

REKLAMA

Nové kroky ČNB znamenají, že představenstvo WPB Capital ve chvíli, kdy mu bude doručen písemný rozsudek Městského soudu v Praze z 15. 6. 2018, který označil postup ČNB vůči WPB Capital za nezákonný a vrátil družstvu licenci, nedostane od likvidátora žádné informace ani dokumenty o hospodaření družstva za poslední čtyři roky, kdy likvidátor družstvo řídil. Představenstvo přitom však bude mít plnou odpovědnost za řízení chodu záložny, a tedy i za její hospodaření, za něž se bude zodpovídat členům družstva. Těch stále zbývá několik tisíc.

Podle nezávislé právní analýzy jsou nová předběžná opatření ČNB zcela nezákonná, neboť družstvu přímo zamezují plnit zákonné povinnosti. Představenstvo proti nim podá rozklad v zákonné lhůtě. Vydaná předběžná opatření ovšem zatím brání hlubšímu rozkrytí reálného stavu družstva.

Představenstvo WPB Capital každopádně vyvine maximální úsilí, aby byl proveden nezávislý audit, který by hospodaření likvidátora v družstvu detailně zmapoval a umožnil zjištění míry odpovědnosti jednotlivých pracovníků ČNB za případné škody.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Studie – euro má nulový dopad na rozvoj obchodu

Z hlediska příznivců přijetí eura zdrcující studie vychází v zářijovém vydání prestižního vědeckého žurnálu Journal of International Money and Finance (zde). Efekt eura na růst vzájemného obchodu členských zemí měnové unie je podle ní v zásadě nulový.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *