CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

03. 08. 2017

0 komentářů

ČNB na dnešním zasedání zvyšuje poprvé od února 2008 úrokové sazby. Dalšího zvýšení sazeb se však letos nedočkáme

 

Toto zvýšení sazeb ČNB má velmi symbolický význam v tom smyslu, že definitivně ukončuje období nulových sazeb, které bylo spojeno s nejistotou hospodářského vývoje v ČR. ČNB tímto zvýšením sazeb říká – končí období hospodářské nejistoty s nízkou inflací a nulovými sazbami a začíná nové období konjunktury s vyšší inflací a zvyšováním sazeb.

Loading



 

ČNB dnes po více jak devíti letech zvýšila úrokové sazby a to konkrétně o 0,20 procentního bodu. Hlavní úroková sazba, tzv. dvoutýdenní repo, se tak zvyšuje na 0,25 % z dřívějších 0,05 %.

Toto zvýšení sazeb ČNB má velmi symbolický význam v tom smyslu, že definitivně ukončuje období nulových sazeb, které bylo spojeno s nejistotou hospodářského vývoje v ČR. ČNB tímto zvýšením sazeb říká – končí období hospodářské nejistoty s nízkou inflací a nulovými sazbami a začíná nové období konjunktury s vyšší inflací a zvyšováním sazeb. Pokud se však podíváme na novou inflační prognózu ČNB, tak nás v nejbližších čtvrtletích žádné výrazné zvyšování sazeb rozhodně nečeká.

Jak to bude v nejbližších měsících s kurzem koruny vůči euru? Žádné výraznější posilování koruny vůči euru během srpna neočekávám. ČNB sice dnes zvýšila úrokové sazby, ale jejich další zvýšení během letošního roku již moc pravděpodobně nevypadá. Rovněž dlouhodobější výhled na růst sazeb pro rok 2018 naznačuje, že s jejich zvyšováním bude ČNB i nadále velmi opatrná a v roce 2018 by mohla zvyšovat sazby dokonce jen jednou o 0,25 procentního bodu.

Z výše uvedeného vyplývá, že očekávat v brzké době kurz koruny k euru kolem 25,50 není moc reálné. Během srpna se obchodování spíše opět stabilizuje nad hladinou 26 CZK/EUR.  

REKLAMA

Miroslav Novák

Analytik AKCENTA a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *