Neděle 19. září. Svátek má Zita.

České průmyslové ceny zůstaly v srpnu beze změny, americká data zklamala

Makro 15.09.2016 | 18:21 0 Komentářů

Dnešní aktivita na středoevropských devizových trzích vykazovala ještě prázdninový klid. Koruna i její roční forwardový kurz zůstaly bez výrazné změny na 27,02 CZK/EUR, respektive na 26,73 CZK/EUR. Zlotý dále posiloval a odpoledne zakončuje těsně pod úrovní 4,32 PLN/EUR. Mírné zhodnocení zaznamenal i maďarský forint, který se posunul blízko k úrovni 309,6 HUF/EUR.

Na dnešek, kdy jsme se nedočkali žádných ekonomických údajů z regionu, naváží zítřejší údaje o domácích cenách v průmyslu. Podle našeho odhadu v srpnu zůstaly beze změny. Nicméně výrazný efekt statistické základny zmenší meziroční pokles z červencových 4 % na 3,2 %. V Polsku očekáváme další příznivé údaje z trhu práce, když slušný růst podle nás zaznamenaly jak průměrné mzdy, tak zaměstnanost. I přes zveřejnění nových údajů neočekáváme na regionálních trzích výrazné kurzové pohyby.

Dnešní americká data přinesla zklamání. Jak průmyslová produkce, tak zejména maloobchodní tržby nedosáhly na tržní očekávání a zaznamenaly meziměsíční pokles. Reakcí bylo pouze krátkodobé oslabení dolaru. Ještě odpoledne totiž americká měna své ztráty smazala a odpoledne se pohybuje kolem hladiny 1,124 USD/EUR.    

VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.