CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

10. 12. 2020

0 komentářů

Češi se bojí následků Covidu – přesto k úpravám životních pojistek nepřistoupili

 

Přes rizika a obavy, která u české společnosti vyvolala pandemie Covidu 19, naprostá většina Čechů, kteří mají uzavřené rizikové životní pojištění, nijak neupravila podmínky jeho plnění. A polovinu z Čechů, kteří si rizikové životní pojištění platí, přitom ani nenapadlo, že by právě pandemie Covid 19 mohla být důvodem, proč by se měli zajímat o to, jak mají životní pojištění nastaveno. Vyplývá to z výzkumu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select na reprezentativním vzorku české populace.

Loading



 

Nějakou formu životního pojištění má uzavřenu jen necelá polovina z Čechů (46,8 %). Každý druhý z nás, tak nemá žádnou ochranu příjmů pro nenadálé životní situace. Současná pandemická situace však alespoň část z nás přiměla, aby o rizikovém životním pojištění začala přemýšlet – 18 % dotázaných totiž uvažuje o tom, že si životní pojištění zřídí.

 

Na pojistku se podíval málokdo

„Pandemie však ukázala, že i ti, kdo už rizikové životní pojištění mají, ho podceňují a často mají bohužel špatně nastaveno pojistné krytí,“ říká Filip Duchoň, generální ředitel společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Přes rizika a obavy, která u české společnosti vyvolala pandemie Covidu 19, naprostá většina Čechů, kteří mají uzavřené životní pojištění, totiž nijak neupravila její nastavení. Změny v pojistce udělaly zatím podle výzkumu jen 2 % z nás.

REKLAMA

Téměř polovinu Čechů (49 %) přitom ani nenapadlo, že by právě pandemie Covid 19 mohla být důvodem, proč by se měli podívat na to, jak mají životní pojištění nastaveno a jaká plnění je čekají v případě různých životních situací. Jen 11,2 % respondentů vzalo současnou situaci jako důvod k tomu, aby se alespoň podívali do uzavřené smlouvy o životním pojištění a zvážili, zda není čas například za pomoci finančního poradce přehodnotit rizika a plnění, která mají s uzavřeným pojištěním spojena.

„Je to strkání hlavy do písku,“ komentuje výzkum Filip Duchoň. „Jednoznačně doporučujeme ověřit si, co vaše pojistka vlastně kryje a pojištění zrevidovat s finančním poradcem. Důležité je všímat si v současné epidemické situaci zejména toho, jaká rizika máte sjednána – jste-li pokryti pro případ smrti, invalidity, pracovní neschopnosti, hospitalizace či ošetřování dítěte? To vše jsou rizika, která mohou být s koronavirem teoreticky spjata. Zásadní je především riziko smrti, invalidity a dlouhodobé pracovní neschopnosti. Pokud máte malé děti, doporučujeme i pojištění ošetřování. Vhodné je také zrevidovat i ostatní vážná rizika nesouvisející s koronavirem – závažná onemocnění nebo trvalé následky úrazu,“ říká Filip Duchoň, generální ředitel společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

 

Nevíme, jaké pojištění si platíme

REKLAMA

Češi tápou v životním pojištění a selhávají v jeho vnímání jako nástroje zajištění příjmu v případě nepříznivých životních situací. Svědčí o tom skutečnost, že podle výzkumu Fincentrum & Swiss Life Select jen 16 % z těch, kdo životní pojištění mají, si je jistá, že výše pojistné částky u životního pojištění pokryje výpadek jejich příjmu v případě nenadále životní situace.  A 19 % si to jen myslí, ale jisti si tím nejsou. Je alarmující, že 33 % to buď neví, nedokáže to posoudit nebo je dokonce nenapadlo o tom ani přemýšlet. A ještě smutnější je, že 43 % lidí s životním pojištění dokonce ví, že jim výše sjednané pojistné částky u životního pojištění nepokryje výpadek příjmu.

To do jisté míry souvisí i s tím, že Češi vlastně neví, jaké pojištění si pořídili. Podle výzkumu ví zcela jistě, jaká rizika má pojištěna u svého životního pojištění, je 37 % Čechů. Dalších 47,3 % si myslí, že to vědí, ale ruku do ohně by za to nedali. A dokonce 13 % to neví vůbec.

„Náš výzkum jen potvrdil smutnou skutečnost, že polovina Čechů nemá sjednáno žádné rizikové životní pojištění a velký podíl sjednaných pojištění vůbec neodpovídá kvalitně nastavenému pojistnému krytí. Přitom v situacích, jako je invalidita, úmrtí živitele rodiny či dlouhodobá pracovní neschopnost v naprosté většině případů pomoc státu v podobě důchodů a dávek nestačí k pokrytí běžných výdajů,“ řekl Filip Duchoň, generální ředitel společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. „Navíc při vážných zdravotních problémech výdaje ještě vzrostou, jelikož potřebujeme vynaložit prostředky na léčbu, rehabilitaci, nebo dokonce na nutnou úpravu bydlení. Bez správně nastavené pojistné ochrany tak v daných situacích hrozí vážné finanční problémy, které mohou vést ke snížení životního standardu, ale třeba i ke ztrátě majetku.“

Podle výzkumu Češi podceňují rizika a jejich finanční dopad, a tedy také nutnost chránit se před těmito finančními dopady rizikovým životním pojištěním. Příkladem může být riziko invalidity. I když ji 26 % dotázaných vnímá jako riziko s nejfatálnějším dopadem na rozpočet domácnosti, selhávají při odhadu reálných dopadů. 34 % přiznává, že neví, jaká pojistná částka by jim přibližně stačila pro zachování životní úrovně v případě invalidity.

„Orientovat se v pojistných produktech, nabídkách pojišťoven, ve smlouvách a v labyrintu výluk není vůbec snadné. Pokud chceme mít pojištění, které kryje všechna rizika, a mít nastavené optimální pojistné plnění, pak je vhodné kontaktovat profesionála – finančního poradce. Ten má dokonalý přehled o nabídkách pojišťoven a nastaví pojištění, které klientovi zajistí finanční nezávislost i v případě neočekávané životní situace,“ doplňuje Filip Duchoň, generální ředitel společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Právě nezávislý finanční poradce je nejčastěji ten, kam by se podle výzkumu Češi obrátili o odbornou radu ohledně životního pojištění a dalších finančních produktů. Uvedlo to téměř 30 % respondentů. Následují odborní zaměstnanci bank a dalších finančních institucí s 22,3% podílem odpovědí a nezávislé odborné internetové stránky zaměřené na finanční poradenství (20,8 % respondentů). Poměrně logické je, ale většinou to moc nepomůže, že se Češi obracejí o radu a konzultace také na své partnery nebo partnerky (19,6 %).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozhovor: Pojišťovna má vyřešit problém, ne jen zaplatit škodu

Skutečnou hrozbou pro pojišťovny nejsou klimatické změny ani technologické firmy, které by si rády ukrojily díl trhu, ale to, jak rychle se dokáží pojišťovny přizpůsobit změnám a nepodcenit žádný aspekt, který na ně může dopadnout. V rozhovoru to uvedl prezident České asociace pojišťoven Martin Diviš.

Text: Redakce

24. 04. 2024

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *