Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Češi na dovolené: Z covidu strach nemáme, ale pojišťujeme se nejvíc z celé Evropy

Pojištění 27.07.2021 | 11:45 0 Komentářů

Na letní dovolenou se chystají dvě třetiny Čechů, což je lehce nad evropským průměrem (57 %). Obavu mají lidé hlavně z protipandemických opatření, která mohou zkomplikovat jejich pobyt. Naopak samotné nákazy nemocí COVID-19 se Češi na rozdíl od respondentů z ostatních zemí nebojí. Cestovní pojištění však zvažují nejvíce z celé Evropy, aktivnější jsou v tomto ohledu pouze Číňané. Češi si jej navíc společně s Brity sjednávají nejčastěji on-line. Potvrdil to velký průzkum Holiday Barometer, který společnost Europ Assistance tradičně provádí před letními prázdninami ve 14 zemích světa. Zúčastnila se ho i tisícovka respondentů z České republiky.

Špatného počasí se tolik nebojíme, opatření kvůli pandemii ano

65 % dotázaných Čechů plánuje letos v létě vyrazit na dovolenou, přitom evropský průměr je 57 %. Nejméně budou cestovat Němci (42 %) a Belgičané (53 %). Obava před dovolenou panuje hlavně z protipandemických opatření, ovšem pouhých 23 % Čechů vyžaduje detailní informace o covidové situaci. „Zavřených restaurací, barů a hotelů se obává 52 % Čechů, stejně tak i zákazu běžných aktivit, jako jsou výlety či návštěvy památek,” říká Jurij Kostaš, manažer segmentu retail a marketingu v Europ Assistance. „Přitom špatného počasí v cílové destinaci se bojí jen 39 % dotázaných Čechů.“

Covidu se Češi nebojí

Imunitu vůči covidu nebo očkování před cestou na dovolenou považuje za důležité pouze 15 % dotázaných Čechů. Mnohem opatrnější jsou zejména Britové a Španělé, imunita je důležitá pro 42 % z nich. Dvě třetiny Čechů (61 %) mají důvěru v zahraniční zdravotní péči, což nejčastěji uvádí skupina starších 65 let (65 %).

Na dovolenou vyrážíme pojištění, na rozdíl od jiných evropských zemí

„Jistota v podobě cestovního pojištění je důležitá pro více než dvě třetiny Čechů, sjednat si jej plánuje 74 % dotázaných, což je zdaleka nejvíc ze všech evropských zemí,” říká Jurij Kostaš z Europ Assistance. Aktivněji jej sjednávají pouze Číňané, kterých se před cestou pojistí dokonce 82 %. Češi budou letos cestovat hlavně autem (62 %), což přináší starosti s jeho technickým stavem. „Pokud lidé vyrážejí na dovolenou automobilem, je dobré zahrnout i asistenční služby, které jim zajistí péči nejen o ně samotné, ale i o jejich vůz,” doplňuje Jurij Kostaš s tím, že oba typy pojištění lze spojit v jedno.  Všichni ostatní Evropané nejsou v pojištění tolik aktivní, nejméně se pojišťují hlavně Italové (29 %) a Francouzi (35 %). A například 35 % Němců a 31 % Poláků si pojištění nechce sjednat kvůli vysoké ceně. Tento důvod přitom udává pouze 14 % Čechů, nejméně ze všech zkoumaných států.

Češi a Britové vedou v online pojištění

Jít na pobočku pojišťovny už zdaleka není jedinou cestou, jak si sjednat pojištění. V Evropě k pojištění slouží i kreditní karta, nejvíce ji využívají Rakušané (30 %) a Francouzi (27 %), naopak pouze 20 % Čechů. V čem ovšem Češi s Brity vévodí, je sjednání cestovního pojištění přes internet. Letos ho plánuje využít 25 % ze všech respondentů z České republiky a dokonce 34 % z Velké Británie, což je propastný rozdíl především oproti Francouzům (3 %) či Belgičanům (6 %).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.