Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Červen přinesl zvýšení Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v červnu 2020 dosáhla hranice 6,96 %, p. a., což znamená postup směrem vzhůru k magickým 7 %. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za červen 2020.  

„Zvýšení sazeb do jisté míry není vůbec překvapení. Banky jednoduše řečeno začaly počítat s vyšším rizikem nesplácení úvěrů a mírně zvyšují sazby. To plně souvisí s dopady ekonomických omezení v první polovině roku, kdy se obecně očekává nárůst nezaměstnanosti na konci třetího, respektive na začátku čtvrtého kvartálu roku. V červnu dosáhla nezaměstnanost 2,6 %, což znamená meziroční nárůst 0,8 procentního bodu, upozorňuje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, a pokračuje: „Zároveň Češi jsou letos možná trochu rozumnější ve správě svých financí a nebudou si brát drahé úvěry na dovolenou. Otázkou ale zůstává, zda to není spíše ze strachu vycestovat než z jasného ekonomického kalkulu.“

Banky též čekají, jak se, lidově řečeno, rozplatí klienti, kteří využili úvěrového moratoria. Panuje obava z růstu počtu nesplácených úvěrů, růstu počtu exekucí a zhoršení platební morálky. To samozřejmě ovlivňuje výnosnost poskytnutých úvěrů, a proto banky zvyšují úrokové sazby už nyní.

„S kartami může také zamíchat případná druhá vlna koronavirové epidemie. Už nyní se potýkáme s řadou lokálních ohnisek, kdy se situace a nařízení vlády opět mění poměrně dynamicky. Obavy z druhé vlny na podzim jsou totiž spojené s nástupem každoroční „běžné“ chřipkové epidemii. To opět může pro domácnosti znamenat další snížení či výpadky příjmů, které se negativně podepíšou na rodinných rozpočtech,“ upozorňuje Martin Novák.

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze  skutečně  schválené  úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na dodávkách dat z třetích stran.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.