Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Ceny v průmyslu v květnu vystřelily nejenom kvůli komoditám

Podobně jako růst spotřebitelských cen i dynamika cen v průmyslu v květnu výrazně přidala. V cenách průmyslových výrobců, které vystřelily meziměsíčně o 1 %, se projevuje zvyšování cen ropy i dalších komodit na světových trzích. Ve stavebnictví je vidět rychle rostoucí poptávka po stavebních pracích a nedostatek kapacity v tomto odvětví. Ceny stavebních prací postupně zrychlují svou růstovou dynamiku. Ceny ve službách si v květnu daly pauzu a po třech měsících nebývale silného růstu v květnu jejich dynamika stagnovala.

Na růst cen v průmyslu měla zásadní vliv cena ropy na světovém trhu. Ta v důsledku politické nejistoty na blízkém východě v květnu dosáhla na nejvyšší hodnotu za poslední více než tři roky. Nicméně nezvyšovaly se pouze ceny komodit, pozorujeme také postupný růst cen dopravních prostředků. Ukazuje se, že podnikatelé v průmyslu již postupně přenáší tlak na zvyšování mezd do cen. To se začíná projevovat i ve spotřebitelských cenách.

Dnes zveřejněné údaje potvrzují, že inflační tlaky v české ekonomice sílí. Projeví se i v inflaci spotřebitelských cen, která by v průběhu letních měsíců měla podle našeho odhadu zůstat nad dvěma procenty.

VIKTOR ZEISEL
Head Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.