Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Ceny průmyslových výrobců v únoru dále zrychlily růst

Makro 18.03.2019 | 12:24 0 Komentářů

V meziměsíčním srovnání ceny průmyslových výrobců v únoru vzrostly o 0,3 %. Díky nízké srovnávací základně z loňského února se však jejich meziroční dynamika zvýšila výrazněji na 3,6 %.

Největší měrou se na tom podílely, stejně jako v lednu, ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 7,5 %, přitom ceny samotné elektřiny se zvýšily dokonce o 9,9 %.  Svižný růst si udržely i ceny v odvětví kovů a kovodělných výrobků a ceny v oblasti těžby a dobývání. Rychleji rostly i ceny potravinářských výrobků a tabáku. Vlivem odeznění nízkých cen ropy ze závěru loňského roku došlo i k nárůstu cen v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Lehce klesaly jen ceny chemických látek. V členění podle hlavních průmyslových skupin meziročně vzrostly nejvíce ceny energií (o 7,3 %). S přetrvávajícím svižným růstem ekonomiky tlačí na jejich růst i vyšší poptávka, což je typické pro pozdější fázi hospodářského cyklu.

Ceny průmyslových výrobců v lednu výrazně zrychlily, což bylo dáno zejména skokovým zvýšením cen elektřiny, v únoru pak jejich zvyšování dále pokračovalo. Kromě elektřiny však rostly i ceny dalších materiálových vstupů. Cena ropy, po odeznění poklesů ze závěru loňského roku, v lednu lehce vzrostla, což se projevilo zvýšením odpovídajících cen výrobců. Rovněž v letošním roce bude růst cen výrobců urychlován slabší úrovní kurzu koruny společně s vyššími cenami materiálových a zejména energetických vstupů. V průměru by se tak měly ceny výrobců zvýšit zhruba stejně jako v loňském roce, tedy o 2,0 %.

Přetrvávající vysoká poptávka po stavební produkci nadále působí na rychlý růst cen stavebních prací. Jejich meziroční dynamika, která se v posledních měsících pohybuje na úrovni 4 %, tak dosahuje nejvyšších úrovní od roku 2008. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly v únoru o 5,0 %. Očekáváme, že uvedený vývoj bude pokračovat i v první polovině letošního roku.

Ceny zemědělských výrobců se meziročně zvýšily o 8,2 % a to zejména vlivem rychle rostoucích cen rostlinné produkce (o 17,4 %). Ceny živočišných produktů se zvýšily jen slabě.

Ceny tržních služeb pro podniky vzrostly oproti loňskému únoru o 2,4 %. Rychlý růst zaznamenaly zejména ceny za služby v oblasti poradenství, ceny pojištění a ceny za reklamní služby.

Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.