CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

18. 03. 2019

0 komentářů

Ceny průmyslových výrobců v únoru dále zrychlily růst

 

V meziměsíčním srovnání ceny průmyslových výrobců v únoru vzrostly o 0,3 %. Díky nízké srovnávací základně z loňského února se však jejich meziroční dynamika zvýšila výrazněji na 3,6 %. 

Největší měrou se na tom podílely, stejně jako v lednu, ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 7,5 %, přitom ceny samotné elektřiny se zvýšily dokonce o 9,9 %.  Svižný růst si udržely i ceny v odvětví kovů a kovodělných výrobků a ceny v oblasti těžby a dobývání. Rychleji rostly i ceny potravinářských výrobků a tabáku. Vlivem odeznění nízkých cen ropy ze závěru loňského roku došlo i k nárůstu cen v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Lehce klesaly jen ceny chemických látek. V členění podle hlavních průmyslových skupin meziročně vzrostly nejvíce ceny energií (o 7,3 %). S přetrvávajícím svižným růstem ekonomiky tlačí na jejich růst i vyšší poptávka, což je typické pro pozdější fázi hospodářského cyklu.

Ceny průmyslových výrobců v lednu výrazně zrychlily, což bylo dáno zejména skokovým zvýšením cen elektřiny, v únoru pak jejich zvyšování dále pokračovalo. Kromě elektřiny však rostly i ceny dalších materiálových vstupů. Cena ropy, po odeznění poklesů ze závěru loňského roku, v lednu lehce vzrostla, což se projevilo zvýšením odpovídajících cen výrobců. Rovněž v letošním roce bude růst cen výrobců urychlován slabší úrovní kurzu koruny společně s vyššími cenami materiálových a zejména energetických vstupů. V průměru by se tak měly ceny výrobců zvýšit zhruba stejně jako v loňském roce, tedy o 2,0 %.

Přetrvávající vysoká poptávka po stavební produkci nadále působí na rychlý růst cen stavebních prací. Jejich meziroční dynamika, která se v posledních měsících pohybuje na úrovni 4 %, tak dosahuje nejvyšších úrovní od roku 2008. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly v únoru o 5,0 %. Očekáváme, že uvedený vývoj bude pokračovat i v první polovině letošního roku.

Ceny zemědělských výrobců se meziročně zvýšily o 8,2 % a to zejména vlivem rychle rostoucích cen rostlinné produkce (o 17,4 %). Ceny živočišných produktů se zvýšily jen slabě.

REKLAMA

Ceny tržních služeb pro podniky vzrostly oproti loňskému únoru o 2,4 %. Rychlý růst zaznamenaly zejména ceny za služby v oblasti poradenství, ceny pojištění a ceny za reklamní služby.

Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

přijde ekonomická krize

Situace ve stavebnictví zdraží nemovitosti

Stavební produkce v roce 2020 reálně meziročně klesla o 7,7 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 0,3 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 5,9 %. Bylo zahájeno meziročně o 8,9 % bytů méně. Dokončeno bylo o 5,4 % bytů méně. „Stavební produkce […]

Text: Milan Vodička

08. 02. 2021

Investice 2021

Několik úhlů pohledu na pokles české ekonomiky

Hrubý domácí produkt České republiky klesl v roce 2020 podle předběžného odhadu o 5,6 %. Viníka známe – je to nový typ koronaviru. Otázka ale zní, zda je po vládních restriktivních opatřeních 5,6 % špatné číslo, nebo uspokojivé číslo? Bude záležet na úhlu pohledu a také na vaší životní […]

Text: redakce

02. 02. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *