CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

25. 04. 2023

0 komentářů

Jak mohou banky zamávat s globálním růstem?

 

Banky neprožívají nejlehčí období, mají ale zdravé polštáře a centrální banky zase nástroje k řešení problémů, zní z Mezinárodního měnového fondu.

Loading 

Banky po celém světě se v posledních měsících nacházejí ve složitější situaci, něž na jakou byl finanční sektor po léta zvyklý. Kroky centrálních bank, jako zvyšování úrokových sazeb, jim zvýšily náklady. Banky rovněž zaznamenaly ztráty z některých aktiv, například dlouhodobých dluhopisů.

Stabilita finančního sektoru se stala velkým tématem po kolapsu Silicon Valley Bank a několika dalších amerických bank a také při nedávném rychlém prodeji velké evropské banky Credit Suisse.

Mezinárodní měnový fond (IMF) situaci sleduje a analyzuje, jaký má tento vývoj vliv na výkon globální ekonomiky. „Znepokojuje nás, že to, co jsme viděli v bankovním sektoru v USA, ale možná i v jiných zemích, by mohlo ovlivnit růst v roce 2023,“ potvrdil pro televizi CNBC hlavní ekonom instotuce Pierre-Olivier Gourinchas.

Banky jsou ve složitější situaci. Mají zdravé polštáře, ale určitě je to povede k tomu, aby byly trochu obezřetnější a možná poněkud omezily poskytování úvěrů,“ uvedl ekonom.

Nepravděpodobný scénář

Pokud by došlo k dalšímu omezování poskytování úvěrů, předpovídá IMF, že by se růst globální ekonomiky zpomalil. V případě špatného scénáře z aktuálně očekávaných 2,8 procenta na 2,5 procenta.

REKLAMA

V záloze prý instituce ale má i horší modely. A to včetně varianty, kdy by se nepodařilo udržet stabilitu uvnitř finančního systému. „To by vedlo k masivnímu přílivu kapitálu ze zbytku světa, který by se snažil vrátit do bezpečí, a to do amerických státních dluhopisů, což by vedlo k posílení dolaru, zvýšení rizikových prémií a ztrátě důvěry,“ popsal Gourinchas.  V případě této varianty by se propad růstu zastavil někde okolo jednoho procenta. Pravděpodobnost tohoto černého scénáře je ale poměrně malá.

Ekonom však nechtěl jen budit obavy. Kromě toho, že banky mají zdravé polštáře, uvedl také, že centrální banky ukázaly, že problémy umí řešit. „Měnová politika by se měla nadále zaměřovat na snižování inflace, to je v tuto chvíli naše doporučení,“ dodal Gourinchas.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Poselství a nutnost 5S jsou stála aktuální

Jedna z dnes celosvětově rozšířených metod zvyšování produktivity nese označení „5S“. Jde o dobré hospodaření na pracovištích, a to se ve výsledku odráží v nákladech a rentabilitě. Tisknou-li se například zbytečné kopie, ve vytištěném jsou chyby, musí se to opravit a předělávat, stojí to peníze. Kdykoliv vznikne chyba, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Komentář: Jsou investice do ESG objektivně a chladně vykalkulovaným krokem?

Globální environmentální hnutí zaměřené proti hrozící klimatické změně vyvolalo v život nový fenomén. Investiční bankéři začali ve velkém zakládat nové ESG investiční fondy a investování do těchto fondů vypadá v dnešní době jako téměř jistá věc. Vždyť vlády téměř všech zemí se předhánějí ve svém úsilí finančně podporovat a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *