CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

25. 04. 2023

0 komentářů

Jak mohou banky zamávat s globálním růstem?

 

Banky neprožívají nejlehčí období, mají ale zdravé polštáře a centrální banky zase nástroje k řešení problémů, zní z Mezinárodního měnového fondu.

Loading



 

Banky po celém světě se v posledních měsících nacházejí ve složitější situaci, něž na jakou byl finanční sektor po léta zvyklý. Kroky centrálních bank, jako zvyšování úrokových sazeb, jim zvýšily náklady. Banky rovněž zaznamenaly ztráty z některých aktiv, například dlouhodobých dluhopisů.

Stabilita finančního sektoru se stala velkým tématem po kolapsu Silicon Valley Bank a několika dalších amerických bank a také při nedávném rychlém prodeji velké evropské banky Credit Suisse.

Mezinárodní měnový fond (IMF) situaci sleduje a analyzuje, jaký má tento vývoj vliv na výkon globální ekonomiky. „Znepokojuje nás, že to, co jsme viděli v bankovním sektoru v USA, ale možná i v jiných zemích, by mohlo ovlivnit růst v roce 2023,“ potvrdil pro televizi CNBC hlavní ekonom instotuce Pierre-Olivier Gourinchas.

Banky jsou ve složitější situaci. Mají zdravé polštáře, ale určitě je to povede k tomu, aby byly trochu obezřetnější a možná poněkud omezily poskytování úvěrů,“ uvedl ekonom.

Nepravděpodobný scénář

Pokud by došlo k dalšímu omezování poskytování úvěrů, předpovídá IMF, že by se růst globální ekonomiky zpomalil. V případě špatného scénáře z aktuálně očekávaných 2,8 procenta na 2,5 procenta.

REKLAMA

V záloze prý instituce ale má i horší modely. A to včetně varianty, kdy by se nepodařilo udržet stabilitu uvnitř finančního systému. „To by vedlo k masivnímu přílivu kapitálu ze zbytku světa, který by se snažil vrátit do bezpečí, a to do amerických státních dluhopisů, což by vedlo k posílení dolaru, zvýšení rizikových prémií a ztrátě důvěry,“ popsal Gourinchas.  V případě této varianty by se propad růstu zastavil někde okolo jednoho procenta. Pravděpodobnost tohoto černého scénáře je ale poměrně malá.

Ekonom však nechtěl jen budit obavy. Kromě toho, že banky mají zdravé polštáře, uvedl také, že centrální banky ukázaly, že problémy umí řešit. „Měnová politika by se měla nadále zaměřovat na snižování inflace, to je v tuto chvíli naše doporučení,“ dodal Gourinchas.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pojištění schopnosti splácet přináší jistotu v nejisté době, všespasitelné ale není

Život je plný nejistoty, a ztráta schopnosti pracovat kvůli nemoci nebo úrazu může hned záhy znamenat i výrazný pokles nebo dokonce ztrátu pravidelného příjmu. Pojištění schopnosti splácet je produktem, který dokáže tuhle díru v domácím rozpočtu zacelit – proto jej mají ve své nabídce tuzemské pojišťovny, které […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *