CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

25. 04. 2023

0 komentářů

Jak mohou banky zamávat s globálním růstem?

 

Banky neprožívají nejlehčí období, mají ale zdravé polštáře a centrální banky zase nástroje k řešení problémů, zní z Mezinárodního měnového fondu.

Loading 

Banky po celém světě se v posledních měsících nacházejí ve složitější situaci, něž na jakou byl finanční sektor po léta zvyklý. Kroky centrálních bank, jako zvyšování úrokových sazeb, jim zvýšily náklady. Banky rovněž zaznamenaly ztráty z některých aktiv, například dlouhodobých dluhopisů.

Stabilita finančního sektoru se stala velkým tématem po kolapsu Silicon Valley Bank a několika dalších amerických bank a také při nedávném rychlém prodeji velké evropské banky Credit Suisse.

Mezinárodní měnový fond (IMF) situaci sleduje a analyzuje, jaký má tento vývoj vliv na výkon globální ekonomiky. „Znepokojuje nás, že to, co jsme viděli v bankovním sektoru v USA, ale možná i v jiných zemích, by mohlo ovlivnit růst v roce 2023,“ potvrdil pro televizi CNBC hlavní ekonom instotuce Pierre-Olivier Gourinchas.

Banky jsou ve složitější situaci. Mají zdravé polštáře, ale určitě je to povede k tomu, aby byly trochu obezřetnější a možná poněkud omezily poskytování úvěrů,“ uvedl ekonom.

REKLAMA

Nepravděpodobný scénář

Pokud by došlo k dalšímu omezování poskytování úvěrů, předpovídá IMF, že by se růst globální ekonomiky zpomalil. V případě špatného scénáře z aktuálně očekávaných 2,8 procenta na 2,5 procenta.

V záloze prý instituce ale má i horší modely. A to včetně varianty, kdy by se nepodařilo udržet stabilitu uvnitř finančního systému. „To by vedlo k masivnímu přílivu kapitálu ze zbytku světa, který by se snažil vrátit do bezpečí, a to do amerických státních dluhopisů, což by vedlo k posílení dolaru, zvýšení rizikových prémií a ztrátě důvěry,“ popsal Gourinchas.  V případě této varianty by se propad růstu zastavil někde okolo jednoho procenta. Pravděpodobnost tohoto černého scénáře je ale poměrně malá.

Ekonom však nechtěl jen budit obavy. Kromě toho, že banky mají zdravé polštáře, uvedl také, že centrální banky ukázaly, že problémy umí řešit. „Měnová politika by se měla nadále zaměřovat na snižování inflace, to je v tuto chvíli naše doporučení,“ dodal Gourinchas.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024

Trh korporátních dluhopisů v ČR dynamicky roste, k maximu má však ještě daleko

Společnosti v České republice vydaly v roce 2023 korporátní korunové dluhopisy o celkovém objemu 37,4 miliardy korun. Oproti roku 2022 to představuje nárůst o více než 75 % a došlo tak k narovnání propadu způsobenému makroekonomickou situací na trhu. Kupónové výnosy podlimitních i nadlimitních emisí loni dosáhly svého historického maxima.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *