CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

14. 05. 2015

0 komentářů

Subjekty:

Bankovní sektor v regionu střední a východní Evropy je stále ziskovější než v západní Evropě

 


 

  • Ekonomické oživení v regionu by mělo přinést střídmý nárůst úvěrů a mírné zlepšení v oblasti nesplácených úvěrů

  • Vedle úvěrování jsou slibnou příležitostí alternativní produkty a služby

    Bankovní sektor ve střední a východní Evropě (SVE[1]) se podstatně změnil v důsledku globální finanční krize v letech 2008/2009. Přestože jeho ziskovost stále převyšuje čísla západní Evropy, posouvá se blíže směrem k udržitelnějším úrovním než v předkrizovém období. Ukazuje to studie „Obchodní příležitosti pro banky v regionu střední a východní Evropy“, kterou připravil útvar CEE Strategic Analysis skupiny UniCredit. Úvěry zůstávají tím nejdůležitějším bankovním produktem, zákazníci však budou mít stále větší zájem také o alternativní služby.

    Ziskovost bank v regionu se stabilizuje na udržitelnější úrovni

    Banky ve střední a východní Evropě jsou stále ziskovější než banky v západní Evropě, ale jejich ziskový potenciál se znatelně stabilizuje na udržitelnějších úrovních. Zatímco návratnost aktiv bank v regionu byla v letech největšího rozmachu před krizí (2006 až 2008) na průměrné úrovni
    2 procent, v období mezi lety 2010 a 2014 představovala 1,4 procenta. V letech 2015 a 2016 by se pod vlivem situace v Rusku měla snížit na úroveň 0,8 procenta. Podle výpočtů odborníků společnosti UniCredit se návratnost aktiv v úvěrových institucích ve střední a jihovýchodní Evropě (SJVE[2]) v uvedených obdobích pohybuje na úrovni 1,6, respektive 0,8 a 1 procento. Banky v Německu, Itálii a Rakousku na rozdíl od toho produkují čísla na úrovni 0,4, respektive
    0,2 a 0,4 procenta.

    REKLAMA

    „Ve střední a východní Evropě tvoří přibližně dvě třetiny celkových příjmů v sektoru čisté příjmy
    z úroků, tedy tradiční bankovní obchody. Vzhledem k tlaku na marže bude nevyhnutelné
    se zaměřit na alternativní zdroje příjmů, jako jsou poplatky a provize, a zvýšit ziskový potenciál bank,“
    uvedl Carlo Vivaldi, ředitel divize pro střední a východní Evropu skupiny UniCredit

    Půjčování ale zůstane i v budoucnosti tím nejvýznamnějším bankovním produktem. „Očekáváme střídmý nárůst úvěrů v souladu s ekonomickým oživením v regionu,“ uvedl Mauro Giorgio Marrano, zástupce ředitele útvaru CEE Strategic Analysis skupiny UniCredit. „V regionu střední a jihovýchodní Evropy čekáme růst v hodnotě 3,9 procenta v letošním roce a 4,6 procenta v příštím roce. V regionu střední a východní Evropy budou tyto hodnoty 5,1 procenta, respektive 7,8 procenta.“ Tempo růstu úvěrů se bude v jednotlivých zemích značně lišit. Podíl nesplácených úvěrů zůstane letos v regionu střední a východní Evropy na relativně vysoké úrovni. V části zemí se však očekává zlepšení.

    Neúvěrové produkty budou hrát vyšší roli

    „Nepochybně vzroste význam alternativních služeb mimo tradiční bankovní úvěrování,“ řekl Carlo Vivaldi. „Podle našich analýz budou firemní zákazníci v budoucnosti více vyžadovat neúvěrové financování. U individuálních klientů pak vidím potenciál především ve službách spojených
    se správou aktiv.“

    REKLAMA

    Bankovní úvěry a také dluhové cenné papíry představují ve skutečnosti mnohem nižší podíl v podnikovém dluhovém financování v zemích střední a jihovýchodní Evropy proti průmyslovým západoevropským zemím. Finanční majetek domácností ve střední a východní Evropě je stále pod úrovní domácností v Německu, Rakousku nebo Itálie a je investován do poměrně jednodušších produktů. Růst majetku zvýší poptávku po službách správy majetku. 

Využívání internetu k bankovním transakcím v zemích střední a východní Evropy rovněž zaostává za zeměmi západní Evropy. „Zákazníci bank v regionu střední a východní Evropy jsou mimořádně technicky zruční. Prokazuje to silný nárůst online bankingu v předcházejících letech,“ uvádí Mauro Giorgio Marrano. „Moderní zákaznické služby na internetu představují klíčový faktor úspěchu bank v regionu střední a východní Evropy.“ Podobně vysoké výnosy v regionu vykazují také platby kreditními kartami.

Rozšíření vedoucího postavení na trhu ve střední a východní Evropě pomocí nových řešení

Navzdory náročným výzvám se skupina UniCredit považuje ve střední a východní Evropě za dlouhodobého a strategického investora a chce rozšiřovat své obchody s firemními i s individuálními klienty z regionu. Skupina UniCredit v tomto regionu disponuje rozsáhlou sítí téměř 3 500 poboček v celkem 14 zemích. Ty představují přibližně jednu čtvrtinu jejích celkových výnosů. Prostřednictvím svých mezinárodních center poskytuje skupina UniCredit v regionu střední a východní Evropy služby více než 20 000 mezinárodních firemních klientů. V tomto kontextu podporuje své klienty v podnikání na základě odborných poznatků v oblasti politiky, místní legislativy a praktik na trhu, přičemž jim pomáhá nalézat nové příležitosti a využívat jich. 

„Právě hluboké kořeny našich lokálních dceřiných bank poskytují skupině UniCredit výhody v zemích střední a východní Evropy. Na rozdíl od našich konkurentů jsme za poslední čtyři roky zvýšili svůj podíl na trhu v oblasti financování i vkladů klientů,“ vysvětluje Carlo Vivaldi, ředitel divize pro střední a východní Evropu skupiny UniCredit. „Chceme v tomto pozitivním trendu pokračovat. S tímto záměrem budeme klientům poskytovat nejen známé služby v obvyklé vysoké kvalitě, ale zároveň inovativní řešení pro nové požadavky.“ 



[1] Region SVE tvoří Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Česká republika, Turecko, Ukrajina a Maďarsko.

[2] Region SJVE představuje region SVE bez Ruska, Turecka a Ukrajiny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Průzkum: Češi a investice

Lidé se domnívají, že investování není snadné, a přiznávají, že mu moc nerozumí. A souhlasí s tím, že investice jim mnohdy nabízejí i nedůvěryhodné firmy. V otázce investování si tak nechají poradit, na tom nejlepším zdroji informací se ale neshodnou.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 09. 2023

Studie – euro má nulový dopad na rozvoj obchodu

Z hlediska příznivců přijetí eura zdrcující studie vychází v zářijovém vydání prestižního vědeckého žurnálu Journal of International Money and Finance (zde). Efekt eura na růst vzájemného obchodu členských zemí měnové unie je podle ní v zásadě nulový.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *