Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

5 nejčastějších úrazů v létě. V letním období riziko vzniku úrazu prudce roste

Kalendářní léto sice začne až za pár týdnů, ale letní teploty, které nás lákají do přírody a na sportoviště, už panují. Právě v tomto období prudce stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček pěti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat obzvlášť pozor.

„V letních měsících a za pěkného počasí, v době letních dovolených a školních prázdnin obzvlášť, se zvyšuje koncentrace lidí v lesích, na cyklostezkách, koupalištích a dalších lokalitách sloužících k relaxaci či sportu. Právě zde je ale riziko vzniku úrazu největší,“ uvádí ředitelka odboru služeb klientům životního pojištění ČSOB Pojišťovny Sylva Svobodová.

Více než polovinu „letních úrazů“ tvoří pět typů poranění, kterým je ve většině případů možné zabránit prevencí. „Typickým příkladem jsou bruslaři na cyklostezce nejen bez přilby, ale i bez chráničů kolen a loktů,“ popisuje Sylva Svobodová z ČSOB Pojišťovny.

Letních TOP 5 úrazů

Typ úrazu

Podílové zastoupení

Tržné rány a odřeniny

18%

Podvrtnutý kotník

10%

Pohmoždění dolní končetiny

9%

Pohmoždění horní končetiny

9%

Vymknuté klouby horní končetiny

8%

 

7 základní pravidel prevence proti nejčastějším letním úrazům:

  • – na kole, bruslích a motocyklech používejte vždy ochranné pomůcky  (přilbu, chrániče…)
  • – neskákejte do vody, kterou neznáte
  • – délku běžeckých, turistických a cyklistických tras volte přiměřeně svým schopnostem (často za vznikem úrazu stojí únava)
  • – v lese či po horách nechoďte v delších úsecích se skloněnou hlavou nebo blízko za sebou
  • – věnujte pozornost technickému stavu svého kola (sjetý vzorek, povolená brzdová lanka atd.), bruslí (sjetá kolečka či brzdička) či motocyklu a koneckonců jakémukoliv dopravnímu prostředku
  • – buďte obezřetní při kontaktu se psem, případně jinou zvěří
  • – užívejte alkoholických nápojů s „mírou“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.