Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

Zvýšení sazeb ČNB znovu podpořili Vojtěch Benda a Aleš Michl

Banky 05.04.2019 | 15:45 0 Komentářů

Zvýšit základní úrokové sazby ČNB o 0,25 procentního bodu chtěli na posledním zasedání bankovní rady opět Vojtěch Benda a Aleš Michl. Zbývajících pět členů rady ale hlasovalo pro ponechání sazeb beze změny. Vyplývá to z dnes zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ČNB.

Stejně jako po únorovém zasedání bankovní rady zůstala základní úrokový sazba i po posledním březnovém zasedání na úrovni 1,75 procenta. „Jelikož domácí ekonomika urgentní zvýšení úrokových sazeb v současné situaci nevyžaduje a zahraniční nejistoty jsou značné, převládl pohled, že se zvýšením úrokových sazeb není nutné spěchat,“ uvádí záznam.

Záznam také odhalil, že se bankovní rada shoduje na tom, že česká ekonomika dává stále prostor pro další zvyšování úrokových sazeb. Ze záznamu také vyplývá, že kurz koruny stále více funguje i jako stabilizátor malé otevřené ekonomiky, protože brzdí protiinflační dopady zpomalování zahraniční poptávky.

„V případě výraznějšího zhoršení globálního ekonomického výhledu by tato funkce měnového kurzu mohla hrát v následujících čtvrtletích výraznější roli. Více než dosud tak platí, že není možné vyvozovat závěry pro budoucí vývoj úrokových sazeb pouze na základě naplňování prognózy kurzu,“ uvádí záznam.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.