Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Zrušení státní podpory stavebního spoření opět předmětem diskuzí

V návaznosti na dnešní rozhovor Mirka Topolánka pro Hospodářské noviny se znovu do popředí dostává otázka možného zrušení státní podpory stavebního spoření. Premiér Mirek Topolánek v rozhovoru uvedl, že je připraven podpořit zrušení státní podpory, nicméně konkrétní kroky zatím nenaznačil.

Státní podpora stavebního spoření v současnosti spočívá především ve státním příspěvku až ve výši 3000 Kč, osvobození úroku z vkladů od daňové povinnosti a možnosti odpočtu zaplacených úroků z úvěru od daňového základu.

Ministr financí Miroslav Kalousek připravil nový zákon o dani z příjmu a audit daňových výjimek. Nyní ho projednávají ekonomičtí ministři a během pár týdnů by měl dorazit do vlády. „Zatím jsme se nedohodli, které výjimky se omezí. Okamžité zrušení státní podpory by stavební spoření položilo. O zrušení daňových úlev na stavební spoření a hypotéky budeme diskutovat, dokážu si je představit,“ řekl Kalousek.

V dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny premiér Mirek Topolánek mimo jiné řekl, že stavební spoření již dávno nemá charakter spoření na řešení otázek bydlení a proto je připraven zrušit státní podporu stavebního spoření.

Stavební spořitelny půjčily za 11 měsíců loňského roku téměř 67 miliard korun. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2006 šlo o devětatřicetiprocentní nárůst a za celý rok 2006 spořitelny poskytly úvěry za téměř 53 miliard korun, jak vyplývá ze statistik všech šesti stavebních spořitelen.

Na přímé podpoře stavebního spoření z rozpočtu vyplácí stát ročně kolem 16 miliard. Daňové úlevy přijdou na další 1 a půl miliardy. Zrušení přímých státních dotací by mohlo paradoxně státní výdaje na podporu stavebního spoření ještě zvýšit. Podobná situace nastala totiž v roce 2003, kdy vláda Vladimíra Špidly rozhodla o snížení státní podpory ze 4500 Kč na 3000 Kč. Rok před změnou lidé ve snaze získat na poslední chvíli výhodnější podmínky uzavřeli nevídaných 2,5 milionu nových smluv a státní podpora vzrostla o dvě miliardy Kč.

Zdroj: Patria Online, iHNED

Čtete dále:
Jan Lener: Kam pro úvěr? K odborníkovi aneb nelítostný závod o přízeň klienta
Luboš Svačina: Pro úvěr na bydlení do banky, nebo do spořitelny?
Luboš Svačina: Evergreen na téma hypoteční úvěry: úroková sazba, fixace
Petr Zámečník: Jak dopadne daňová reforma na příjem finančních poradců

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.