Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Životní pojištění opět přebírá štafetu

Český pojistný trh vykázal v prvním pololetí 2008, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku, zvýšení tempa růstu o 7,7 %. Předběžné výsledky 27 členů České asociace pojišťoven (ČAP) potvrzují příznivý trend vývoje pojistného trhu, který již třetím rokem pokračuje v pozitivním růstu téměř ve všech parametrech. (Tisková zpráva ČAP)

 

  • Podstatný podíl na zvýšené dynamice trhu má životní pojištění (+10,5 %).
  • Neživotní pojištění vykazuje stabilní nárůst na úrovni 6 %.
  • Tempo růstu ve všech sledovaných segmentech se zvyšuje nejen ve srovnání s rokem 2007, ale i s prvním čtvrtletím letošního roku.

Celkové předepsané pojistné dosáhlo v prvním pololetí 2008 výše 69,4 mld. Kč. Na tomto výsledku se 60 % podílí neživotní pojištění, 40 % připadá na životní pojištění.

„Ve srovnání s prvním čtvrtletím se nejvýrazněji zvýšilo tempo růstu u životního pojištění z 6,7 procent v prvním čtvrtletí na současných 10,5 procent, komentuje výsledky Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. Za stabilní prvek v  segmentu životního pojištění lze považovat smlouvy s běžně placeným pojistným, které se na celkovém objemu podílejí ze 70 %. „Příznivou zprávou je pro mne ‚zotavení‛ jednorázově placeného životního pojištění,
a to zejména v položce jednorázového pojistného placeného samostatně, která vzrostla o 26 procent. Významně se zde projevují úspěšné prodeje nových produktů některých pojišťoven. To dokládá i zvýšení obchodní produkce o 15,2 procent proti 7,5 procentu v prvním čtvrtletí,“ dodává Síkora.

Neživotní pojištění vykázalo mírné zvýšení tempa růstu na  6 % proti 5,4 % v prvním čtvrtletí. Podílely se na něm všechny sledované vybrané položky, zejména pak pojištění odpovědnosti z provozu vozidla – pokles o 0,8 % v prvním čtvrtletí vystřídal růst 3,7 %. Skupina podnikatelských pojištění pokračuje v nadprůměrném, téměř 9% růstu.

Příznivý vývoj by měl podle výkonného ředitele ČAP Tomáše Síkory pokračovat i v následujících dvou čtvrtletích. „Potvrdilo se, že pojistný trh se stabilizoval a je připraven k dalšímu růstu. Jeho vývoj neovlivnily ani legislativní změny,“  doplňuje Tomáš Síkora. 

Tisková zpráva ČAP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.