CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Redakce

24. 01. 2008

0 komentářů

Konference pojišťovnictví: trh stagnuje

 


 

V úvodní prezentaci TOMÁŠ SÍKORA z České asociace pojišťoven popsal aktuální vývoj českého pojistného trhu. Trh pojištění stagnuje. Předepsané pojistné roste stále nižšími přírůstky. Očekává se další zpomalení trhu, neboť podle Síkory se za tento rok očekává pouze tříprocentní růst.

Na příčinách tohoto vývoje se přítomní neshodli. Česká asociace pojišťoven se však bude snažit přesvědčit politiky o nutnosti valorizace daňového zvýhodnění životního pojištění. Za příležitost a výzvu pro pojišťovny je považováno především soukromé zdravotní pojištění.

VLADIMÍR PULCHART z Maxima Pojišťovny ve svém výstupu nastínil základní změny prostředí, ve kterém pojišťovny pracují. Dochází k neustálému nárůstu přírodních i člověkem zaviněných katastrof, vznikají stále nová a nová rizika (spojená s technologickým pokrokem, nanotechnologiemi, terorismem a podobně).

Podle Vladimíra Pulcharta se mají sejít zástupci pojišťoven s odborníky Ministerstva financí. Předmětem jednání by mělo být i větší zapojení státu do odškodňování případných katastrofických škod.

VLADIMÍR PIKORA z Next finance prezentoval očekávaný vývoj makroekonomických ukazatelů. Euro bude dle Pikory přijato nejdříve v roce 2012, přičemž nelze vyloučit pozdější termín. Česká koruna by měla dále pokračovat ve svém posilujícím trendu, ekonomika však mírně zpomalí z letošních 6,1 na 4,7 až 5,0 procent v roce 2007.

REKLAMA

Inflace se opět vrátí do cíle stanoveného ČNB a úrokové sazby ještě mírně vzrostou. Koncem roku 2007 už ale trh nebude sázet na růst sazeb ČNB a ECB a sazby začnou opět klesat k dnešním hodnotám.

PETR BENEŠ z ČSOB penzijního fondu Stabilita vyjádřil přesvědčení, že penzijní fondy zatím v nedostatečné míře pomáhají státu nést důchodové břemeno. Řešením může být podle Beneše snížení věku pro vstup do fondu pod 18 let, zvýšená motivace pro čerpání penzí, valorizace státního příspěvku a jeho navázání na vyšší úložky.

Stát by měl dle Beneše usilovat o zpoplatnění převodů mezi fondy a poskytovat státní podporu pouze penzijnímu připojištění a netříštit ji mezi více produktů. Ušetři-li by se tím dle Beneše již jednou vynaložené akviziční náklady.

DUŠAN HRADIL z MF ČR uvedl, že cílem ministerstva je větší ochrana spotřebitele. Nástrojem jsou především informace a gramotnost. Finanční gramotnost by tak měla být v budoucnu vyučována na základních a středních školách. Rovněž jsou a budou podporovány nejrůznější projekty zaměřené na zvyšování finančního vzdělávání. Účastníci se ale neshodli, zda a do jaké míry má být do ochrany spotřebitele zapojena například ČNB a do jaké míry má jít o samoregulační aktivitu.

REKLAMA

GERHARD MENDROK ze společnosti MC Triton Slovakia hledal důvody, proč odcházejí prodejci pojištění z interních sítí pojišťoven. Za hlavní důvod jejich odchodu považuje přílišné omezování ze strany pojišťoven (silná byrokratizace, nepřehlednost provizí a vnitřních předpisů atd.).

Pojišťovny by se měly více zaměřit na budování tzv. značkové distribuční cesty, tj. na jakési propůjčení značky zprostředkovatelům (podnikatelům).

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.