Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Zahraničním matkám bank se politika ČNB líbí. Vydělává jim miliardy

Banky 06.08.2019 | 10:24 0 Komentářů

Zahraniční matky získávají od svých českých „dcer“ nemalé peníze. Důvodem jsou rozdílné úrokové sazby mezi Evropskou centrální bankou a Českou národní bankou.

ECB navíc pokutuje banky za to, když si u ní uloží peníze, a naopak ČNB úložky úročí dvěma procenty. Do ČNB však peníze musí vložit tuzemská banka.

„Důvodem je čistě úrokový diferenciál, stabilní koruna s pozitivní sazbou je zajímavější než euro se zápornou úrokovou sazbou. Dá se s tím něco vymýšlet s jistou mírou rizika, ale akceptovatelnou,“ uvádí šéf české Citibank Michal Nebeský. Přitom rozdíl mezi sazbami ECB a ČNB je vysoký.

Když si například KBC uloží peníze u ECB, tak se jí strhne sazba 0,4 procenta. Když to uloží u ČNB, tak bude naopak dostávat dvě procenta. Celkový rozdíl je 2,4 procenta,“ upozorňuje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Jestliže zahraniční banky budou během letošního roku pokračovat v ukládání peněz u ČNB ve stejné míře jako loni, tak si přijdou na zhruba dvacet miliard korun oproti tomu, kdyby měly peníze uložené u ECB.

Zdroj: E15.CZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.