CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

10. 06. 2024

0 komentářů

Výsledky voleb v Indii a jejich ekonomické dopady

 

Naréndra Módí je na cestě ke svému třetímu premiérskému mandátu, z voleb odchází jeho strana oslabená. První velkou změnou je, že Módí bude muset vládnout, aniž by jeho strana BJP měla většinu. Při sestavování vlády bude závislý na spojencích z NDA. Jedním z hlavních otazníků je, zda snížená parlamentní většina umožní dostatečnou stabilitu pro pokračování v jeho politickém programu.

Loading 

Reakce trhu

Trhy reagovaly na menší většinu pro alianci vedenou premiérem Naréndrou Módím negativně. Indický akciový trh prudce poklesl, výnosy dluhopisů vzrostly a rupie oslabila. Navzdory rozsáhlému úternímu výprodeji, indické akciové indexy rychle obnovily povolební ztráty a zažily pozoruhodný vzestup, přičemž na vysoce volatilním trhu se pohybovaly na závěrečných úrovních z předešlého týdne.

Makropřehled

Ekonomický výhledy země zůstávají solidní, s velmi silným hospodářským výkonem, který je řízen domácí poptávkou a příslibem fiskální konsolidace. Fiskální ukazatele bude třeba pečlivě sledovat, přestože zde existuje rezerva umožňující vyšší výdaje do sociálních oblastí. Tvrdá fiskální politika vede k postupnému ochlazování inflace.

Investice

Indická aktiva hodnotíme pozitivně díky hospodářskému růstu, makroekonomické stabilitě a silné poptávce. Solidní dynamika zisků a příznivé dlouhodobé strukturální změny činí indické akciové trhy atraktivními a ty tak mohou potenciálně zaujmout větší místo v globálních investičních portfoliích.

Reakce trhu na Módiho těsnou většinu

Po pondělní pozitivní reakci došlo v úterý po potvrzení slabších volebních výsledků k poklesu akciových indexů o 6 procent, což představuje jejich největší pokles za více než čtyři roky. Výnosy indických dluhopisů vzrostly přibližně o 10 bazických bodů a velmi stabilní rupie zaznamenala největší pokles za poslední rok. Po největším propadu od března 2020 se indické akcie částečně zotavily v souvislosti s oznámením podpory pro vytvoření koaliční vlády. Volatilita však může pokračovat, pokud se s blížícím se datem sestavení vlády bude tenká většina zmenšovat.

REKLAMA

Makroekonomický outlook

Indie v posledních letech zaznamenává robustní růst HDP, který je tažen domácí poptávkou, a stává se tak klíčovým přispěvatelem k celosvětovému hospodářskému růstu. MMF předpovídá, že v příštích pěti letech dosáhne země reálného růstu 6,1 %, což by Indii katapultovalo na pozici třetí největší ekonomiky světa. Domníváme se, že tento trend bude pokračovat díky řadě příznivých faktorů:

  • podnikatelské iniciativy a politické reformy na podporu investic a zvýšení efektivity
  • digitální transformace podporovaná prostřednictvím různých vládních iniciativ

Ortodoxní fiskální politika

V červencové revizi rozpočtu bude důležité vidět potvrzení závazku k rozpočtu na rok 2025, který prezentuje udržení růstu a silnější fiskální konsolidaci.

Příležitosti pro investory

Kromě krátkodobé volatility si zachováváme konstruktivní pohled na indický akciový trh, který je podporován silným ekonomickým růstem, dobře ukotvenou inflací a neutrálním až akomodativním nastavením měnové politiky. Silný hospodářský cyklus pomáhá tlumit mírně vyšší ocenění trhu. Pozitivní pro tuto třídu aktiv zůstává také silná dynamika zisků. Výsledky hospodaření za 4. čtvrtletí 2024 mírně překonaly očekávání díky dobrým výsledkům v bankovním a automobilovém sektoru. Dlouhodobý výhled zisků zůstává rovněž pozitivní.

Autoři: Alessia Berardi, Head of Emerging Macro, a Strategy Research, Amundi Investment Institute

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024

Bitcoin ukončil týden na vyšší úrovni po silném přílivu do spotových ETF

Bitcoin zakončil minulý týden o 3 % výše po silném přílivu peněz do amerických spotových bitcoinových ETF. V úterý došlo k celkovému přílivu 887 milionů USD do amerických spotových bitcoinových ETF, což byl druhý nejvyšší den zaznamenaný od jejich spuštění. V čele stál FBTC společnosti Fidelity s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *