Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Výše devizových rezerv centrální bance vrásky dělat nemusí

Banky 07.10.2016 | 12:36 0 Komentářů

Česká národní banka oznámila, že v srpnu v rámci devizových intervencí skoupila na devizovém trhu 1,06 mld. EUR. To je zhruba třikrát více, než v červenci. I tak si ale centrální banka s výší devizových rezerv dělat starosti nemusí.

Ty v září vzrostly o 3,3 mld. USD a dosáhly výše 81,9 mld. USD. Pokud by se průměrný objem intervencí držel na stávajících úrovních, dosáhly by podle našich předpokladů v době exitu devizové rezervy zhruba 50 % HDP. To je stále podstatně méně, než tomu bylo v případě, kdy k opuštění intervenčního režimu byla donucena švýcarská centrální banka

Pokud jde o exit, centrální banka na svém posledním zasedání sblížila tzv. „tvrdý“ a měkký kurzový závazek. Nyní předpokládá, že ke zrušení závazku nepřistoupí dříve nežve druhém čtvrtletí 2017, přičemž pravděpodobný exit vidí kolem poloviny roku 2017. Rostoucí jistota trhů, že exit příští rok skutečně nastane, se projevuje v posilování koruny vůči euru na forwardovém trhu. Dvanáctiměsíční forwardový kurz koruny vůči euru se ještě na konci dubna nacházel na úrovni 27 CZK/EUR, nyní je již pod úrovní 26,8 CZK/EUR a bude zřejmě i nadále posilovat.   

Jana Steckerová, Komerční banka

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.