Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Výnosy španělských a italských dluhopisů atakují historická minima

Investice 10.08.2016 | 09:39 0 Komentářů

Evropské akcie dál rostou. Pro eurové investory je přes řadu rizik jednoduše těžké akciový trh opustit primárně proto, že výnosy “bezpečných” dluhopisů jsou dál nebezpečně nízko. Přes opatrný návrat inflace v eurozóně do kladných vod se výnos německého desetiletého dluhopisu dál pohybuje okolo –0,10 %.

Podle agentury Bloomberg (http://bloom.bg/2b74nYc) byly ještě v uplynulém roce výhodné pro eurové i japonské fondy investice do amerických dluhopisů, které nabízejí vyšší výnos. Situace se ale změnila s tím, jak ECB srazila sazby hlouběji do záporu. Postupný pokles eurových sazeb (EURIBOR za posledních 12 měsíců nepřetržitě klesá) výrazně rozšířil také rozpětí mezi krátkými eurovými a americkými sazbami.To výrazně prodražuje evropským investorům zajištění proti pohybu eurodolaru – zajištěný výnos desetiletého amerického dluhopisu je tak ve finále prakticky stejný jako výnos německého desetiletého dluhopisu.

Euroví investoři v takové chvíli v honbě za vyšším fixním výnosem raději sáhnou po italském nebo španělském desetiletém dluhopisu. I proto výnosy španělských desetiletých dluhopisů stejně jako jejich rozpětí vůči německým dluhopisům atakují historická minima z dubna minulého roku. A podobně je to přes veškeré napětí v bankovním sektoru a na politické scéně i v Itálii, kde se výnos desetiletého dluhopisu vrátil do těsné blízkosti 1 %. Investoři si také mohou být jisti, že minimálně do března 2017 bude na trhu živit poptávku po eurových dluhopisech také ECB svými nákupy.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.