Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Výnos státních dluhopisů ČR a Řecka je na stejné úrovni. Na vině jsou měnová opatření ECB

Investoři jsou v současné době podle dat agentury Reuters ochotni zapůjčit finanční prostředky Česku za stejný úrok jako Řecku. Za desetiletý dluhopis to má být okolo 1,4 procenta ročně. Výše výnosu již tedy nezohledňuje rizikovost dlužníka.  

Měnová politika Evropské centrální banky dokázala natolik zdeformovat trh, že diskuse o tom, co znamená daná výše výnosu dluhopisu, takřka přestala mít význam,“ uvádí ekonom J&T Petr Sklenář. V důsledku uvolnění měnové politiky ECB poklesly podle ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské úroky i v zemích, které nelze považovat za finančně stabilní.

Měnová opatření ECB pomohla k poklesu úrokových sazeb nejen Řecka, ale i Itálie. Itálie si dokáže půjčit za třetinový úrok ve srovnání s počátkem letošního roku. „Investoři začínají být zoufalí z klesajících výnosů na dluhopisech, proto kupují i papíry rizikovějších zemí. V případě, že se situace v jižním křídle eurozóny začne zhoršovat, může se honba za vyššími zisky ukázat jako fatálně špatná,“ varuje ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.