Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Volná místa na novém rekordu

Makro 08.08.2018 | 11:05 0 Komentářů

Nezaměstnaných sice v posledním měsíci mírně přibylo, avšak nic to nemění na dosavadních trendech na trhu práce. Aktuální zvýšení nezaměstnanosti je totiž jen krátkodobou sezónní záležitostí spojenou mj. s koncem některých sezónních prací a příchodem absolventů na trh práce. Už v srpnu a především pak na podzim se míra nezaměstnanosti opět vrátí pod úroveň tří procent. 
Zatímco míra nezaměstnanosti v červenci vzrostla na 3,1 %, počet volných pracovních míst se opět zvýšil, tentokrát na téměř 310 tisíc. Na jedno volné místo tak v průměru připadá méně než jeden člověk bez práce. Když vezmeme v úvahu pouze ty lidi bez zaměstnání, kteří si práci aktivně hledají a jsou do ni ochotni či schopni nastoupit během čtrnácti dnů, tak se dostáváme k poměru jeden nezaměstnaný na 2 volná místa.

Situace na trhu práce se tak stává čím dál napjatější, což se projevuje rychlejším růstem mezd. Jedním z dílčích řešení, které firmy v současné době používají, je totiž tzv. přetahování zaměstnanců. Možností je rovněž pracovní migrace nebo oslovování penzistů či žen v domácnosti částečnými pracovními úvazky, nicméně tato cesta zatím příliš rozšířená není a ČR stále patří mezi země málo využívající tyto menší úvazky.

Pro firmy se stal nedostatek zaměstnanců jednou z hlavních překážek pro další růst. V průmyslu dokonce tou největší, která se již dotýká 37 % firem působících v tomto odvětví. A ani ve zbytku roku tomu nebude jinak. Dokud se ekonomice povede dobře, volná místa nezmizí a podnikům budou zaměstnanci chybět i nadále. Investice do automatizace postupují jen pozvolna, a tak v mezičase uvidíme ještě další růst počtů volných pracovních míst… a vedle toho i rychlejší růst mezd.

Petr Dufek, ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.