Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký doplní bankovní radu ČNB

Banky 16.05.2016 | 15:02 0 Komentářů

Novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) se stanou Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký. Prezident Miloš Zeman je jmenuje v úterý. Nahradí guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena bankovní rady Kamila Janáčka, kterým končí na konci června šestiletý mandát. Kdo jsou noví členové bankovní rady?

Guvernérem ČNB by měl být 25. května prezidentem jmenován člen bankovní rady Jiří Rusnok. „Do čela ČNB se tak staví osobnost, které už svou integritu v minulosti potvrdila. Neulpěla totiž na něm žádná spojitost s nějakou kauzou, kterých je i česká politika plna. Je tedy naděje i do budoucna, že transparentní rozhodování bude posilováno, jak ve vztahu k měnové politice, tak i v regulaci finančního trhu a bankovnictví, které do budoucna čeká velké výzvy,“ uvedl analytik Komerční banky David Kocourek.

Vojtěch Benda působil jako hlavní ekonom v BH Securities a jako analytik ING Bank, v současné době je poradcem bankovní rady v ČNB. „Guvernér Rusnok po svůj bok do bankovní rady dostává loajálního spolupracovníka, se kterým sdílí ekonomické názory i pohled na problematiku fungování ČNB. Velmi pravděpodobně spolu budou tvořit pevný hlasovací blok v bankovní radě ČNB. Jmenování Vojtěcha Bendy do bankovní rady je velký diplomatický úspěch guvernéra Jiřího Rusnoka, protože určitě existují i kandidáti, kteří mají loajálnější názory k prezidentovým,“ říká David Kocourek.

„I jmenování Tomáše Nidetzkého je diplomatický úspěch budoucího guvernéra ČNB. Jeho dlouholetá zkušenost z pojišťovnického sektoru bude určitě pro bankovní radu přínosem a jeho expertíza z dané oblasti bude zajisté rezonovat. Je totiž jasné, že guvernér Rusnok se snaží do bankovní rady přinést někoho, ve spolupráci s kým bude umět čelit nové regulaci a výzvám v nových licenčních a povolovacích řízeních. Postgraduální vzdělání z Oklahoma city university zase rozšíří intelektuální rámec, ve kterém se bankovní rada bude pohybovat,“ dodává David Kocourek. Tomáš Nidetzky nyní pracuje v pojišťovně NN a dříve působil například i v ČSOB pojišťovně či skupině České spořitelny.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.