CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

10. 02. 2016

0 komentářů

Vladimír Tomšík: ČNB je připravena zpřísnit pravidla

 


 

Upozornil také na to, že cílem centrální banky je udržení cenové stability. Cenové stability ale nelze dosáhnout bez finanční stability. K zajištění finanční stability a eliminaci systémových nákaz by měla přispět makroobezřetnostní politika, kterou zajišťuje ČNB.

Vzhledem k rychle rostoucím úvěrům v současné době, které jdou na úkor finanční páky, hovořil Vladimír Tomšík o evidenci rostoucích rizik v souvislosti s finanční stabilitou. ČNB musí dát do souladu splatnosti a likviditu. Regulaci již definuje různé ukazatele, jak vypadá stabilní financování ve finančním systému.

Velkým otazníkem ohledně stability a dodržování finanční stability zůstává koncentrace. I když si můžeme myslet, že některé aktivum je stoprocentně bezpečné, přesto si musíme položit otázku, jestli bude bezpečné i zítra. Musíme si také položit otázku, zda nevzniká nějakými produkty či inovacemi regulací podpora morálního hazardu. ČNB již v současné době využívá a je připravena využívat i nadále nástroje řízení a regulace (například limity na poměr LTV atd.).

Kapitálové přiměřenosti jednotlivých institucí nejsou dostatečné, aby pokryly stabilitu celku. Proto ČNB přidává bezpečnostní rezervu 2,5 %. Neexistuje instituce, která může spoléhat na to, že bude vždycky zachráněna, protože by došlo k vytvoření největšího morálního hazardu.

ČNB se snaží zabránit spirále – růst cen nemovitostí, který je hnaný růstem úvěrů. Finanční krize jsou spojeny s růstem cen nemovitostí, které jsou ale spojeny s růstem úvěrů. Vzhledem k tomu ČNB rozhodla v prosinci 2015 s účinností od ledna 2017 o nastavení tzv. proticyklické kapitálové rezervy na vyšší než nulové úrovni (0,5 %) z expozic umístěných v ČR. Rezerva nemá zabránit růstu české ekonomiky, ale adekvátně reagovat na rostoucí systémová rizika včas a preventivně.

REKLAMA

Nastavenou sadu doporučení pro finanční instituce kontroluje ČNB nejen na dálku (offsite), ale také přímo ve finančních institucích (on site).  ČNB je připravena dohled zpřísnit a jít i za hranici pouhých doporučení.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

spoření - prasátko - úspory - peníze - ruka - mince

Spořicí účty: Zhodnocení roste za hranici 4 %

ČNB v květnu opět zvýšila úrokové sazby. Sazby na spořicích účtech vzrostly téměř ve všech bankách. Některé banky se odhodlaly zvýšit úročení na spořicích účtech i za hranici čtyř procent. Přestože úroky na spořicích účtech inflaci ani zdaleka nepokryjí, zájem o ně roste. […]

Text: Jana Zámečníková

19. 05. 2022

Dnešní protiinflační jestřáb šetří

Inflace čili růst spotřebitelských cen patří k největším ekonomickým nebezpečím. A nejen ekonomickým. Patří i ke klíčovým rizikům jakéhokoli demokratického systému. Podkopává důvěru občanů ve stát a instituce.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

11. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.