Čtvrtek 09. července. Svátek má Drahoslava.

Vladimír Tomšík: ČNB je připravena zpřísnit pravidla

Banky 10.02.2016 | 14:27 0 Komentářů

Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík se dnes účastnil odborné konference na téma „Rozvoj a inovace finančních produktů 2016“. Zdůraznil, že novým trendem současné doby je makroobezřetnostní politika.

Upozornil také na to, že cílem centrální banky je udržení cenové stability. Cenové stability ale nelze dosáhnout bez finanční stability. K zajištění finanční stability a eliminaci systémových nákaz by měla přispět makroobezřetnostní politika, kterou zajišťuje ČNB.

Vzhledem k rychle rostoucím úvěrům v současné době, které jdou na úkor finanční páky, hovořil Vladimír Tomšík o evidenci rostoucích rizik v souvislosti s finanční stabilitou. ČNB musí dát do souladu splatnosti a likviditu. Regulaci již definuje různé ukazatele, jak vypadá stabilní financování ve finančním systému.

Velkým otazníkem ohledně stability a dodržování finanční stability zůstává koncentrace. I když si můžeme myslet, že některé aktivum je stoprocentně bezpečné, přesto si musíme položit otázku, jestli bude bezpečné i zítra. Musíme si také položit otázku, zda nevzniká nějakými produkty či inovacemi regulací podpora morálního hazardu. ČNB již v současné době využívá a je připravena využívat i nadále nástroje řízení a regulace (například limity na poměr LTV atd.).

Kapitálové přiměřenosti jednotlivých institucí nejsou dostatečné, aby pokryly stabilitu celku. Proto ČNB přidává bezpečnostní rezervu 2,5 %. Neexistuje instituce, která může spoléhat na to, že bude vždycky zachráněna, protože by došlo k vytvoření největšího morálního hazardu.

ČNB se snaží zabránit spirále – růst cen nemovitostí, který je hnaný růstem úvěrů. Finanční krize jsou spojeny s růstem cen nemovitostí, které jsou ale spojeny s růstem úvěrů. Vzhledem k tomu ČNB rozhodla v prosinci 2015 s účinností od ledna 2017 o nastavení tzv. proticyklické kapitálové rezervy na vyšší než nulové úrovni (0,5 %) z expozic umístěných v ČR. Rezerva nemá zabránit růstu české ekonomiky, ale adekvátně reagovat na rostoucí systémová rizika včas a preventivně.

Nastavenou sadu doporučení pro finanční instituce kontroluje ČNB nejen na dálku (offsite), ale také přímo ve finančních institucích (on site).  ČNB je připravena dohled zpřísnit a jít i za hranici pouhých doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.