Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Vláda zatím nestanoví datum přijetí eura

Investice 12.12.2018 | 14:31 0 Komentářů

Vláda zatím nestanoví cílové datum pro přijetí eura. Rozhodla se přijmout společné doporučení Ministerstva financí ČR (MF) a České národní banky (ČNB), podle kterých zatím nebylo dosaženo takového pokroku při vytváření podmínek pro přijetí eura, aby bylo stanoveno datum vstupu České republiky do eurozóny.

Česká republika s velkou pravděpodobností letos splní maastrichtská kritéria potřebná pro přijetí eura s výjimkou kritéria směnného kurzu, protože se příslušného mechanismu neúčastní. Plnit kritéria by měla Česká republika i ve střednědobém horizontu.

„Vlastní připravenost České republiky na přijetí eura se oproti předchozím letům zlepšila, i když přetrvávají některé nedostatky. Za hlavní překážky vstupu do měnové unie lze nadále považovat nedokončený proces reálné ekonomické konvergence ČR,“ uvedla ČNB v tiskové zprávě.

V posledních letech sice podle ČNB došlo k obnovení konvergence, většina klíčových ukazatelů (především cenová a mzdová úroveň) si ale udržují značný odstup. Není také ale například zcela dořešen problém dlouhodobé udržitelnosti veřejných financ a překážkou je i nesladěnost finančních cyklů Česka a eurozóny.

Zdroj: Tisková zpráva ČNB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.