Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Vláda schválila rozpočet pro další rok. Plánuje schodek 40 miliard korun

Státní rozpočet 16.09.2019 | 17:32 0 Komentářů

Vláda dnes jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na příští rok a to se schodkem 40 miliard korun. Vyplývá to z Twitterového příspěvku tiskového odboru vlády. Hlavní priority jsou pro ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výzkum a vývoj. 

Vláda se dnes usnesla na schválení návrhu rozpočtu pro příští rok. Ministerstvo financí navrhuje 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun, se schodkem 40 miliard korun. Schodek 40 miliard vláda plánuje i na rok 2021 a 2022. Již letos vláda pracovala s rozpočtem, který měl schválený schodek 40 miliard korun, ke konci srpna tento schodek byl 15,4 milionu korun. Opozice záporné hospodářství v době ekonomického růstu nepovažuje za moudrou volbu.

V zásadě jsem připraven rozpočet podepsat,“ uvedl pro ČT prezident ČR Miloš Zeman. Již před zasedáním prý návrh rozpočtu diskutoval s ministryní financí Alenou Schillerovou a vyjádřil mu podporu. Negativně se vyjádřil k vysokému počtu úředníků. „Počet státních úředníků se proti mé vládě (v letech 1998 až 2002) zvýšil přesně dvojnásobně,“ řekl. Domnívá se, že tento problém by mohla vyřešit digitalizace státní zprávy.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek se domnívá, že finanční prostředky vynaložené na podporu živého umění, divadel a orchestrů jsou žalostně nízké. Ve světě je prý pro tento sektor vyčleněno až 15 procent, u nás je to pouhých 6 procent. „Dnes mě čeká ještě jednání o rozpočtu, protože ta situace v kapitolách, které se týkají podpory živého umění, třeba oblastních divadel a orchestrů, je podle mě neúnosná,“ uvedl. 

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.