Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Většina seniorů ušetří měsíčně maximálně 1 500 korun

Banky 09.12.2013 | 15:14 0 Komentářů

Staršá lidé mezi 55 a 70 roky nemají zrovna velké úspory, většinu jejich příjmů totiž pohltí běžné výdaje. Když se jim však přeci jen podaří něco ušetřit, částka nepřesahuje 1 500 korun. Pak ale tyto peníze chtějí mít bezpečně uložené prostřednictvím finančních produktů, na které se vztahuje zákonné pojištění vkladů. Ukázal to průzkum Fondu pojištění vkladů.

Velká část dotazované skupiny považuje za kryté pojištěním vkladů i ty finanční produkty, na něž se pojištění vkladů nevztahuje. Příkladem jsou dluhopisy a směnky, u nich si 31,8 procent dotázaných myslí, že jsou pojištěny, stejně tak u akcií, kde stejný názor zastává 18,9 procent respondentů.

„Neznalost finančních produktů, na které se povinné ručení vztahuje je poměrně překvapující. Už jen proto, že tito lidé často rozhodují o svých jediných úsporách, které jim mají zajistit důstojné stáří. Navíc tato věková skupina naplno prožila krachy kampeliček a bank v 90. letech minulého století. Odhadujeme, že vliv na neznalosti u řady finančních produktů má zcela jistě poměrně složitá a různorodá terminologie, kterou finanční instituce a finanční poradci v komunikaci s klienty používají. Dále pak nezanedbatelnou roli hraje fakt, že většina starších spoluobčanů není schopná uspořit tak velkou částku, která by je nutila se investováním a s tím spojenými možnými riziky aktivně zabývat. A nakonec se na neznalosti může podepsat i přílišná důvěra v mnohdy nepravdivé a zavádějící informace, které senioři od zástupců různých společností dostávají,“ říká Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů.

Zdroj: Tisková zpráva Fondu pojištění vkladů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.