Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Úroky desetiletých státních dluhopisů se od října zdvojnásobily

Investice 22.11.2016 | 14:19 0 Komentářů

Český státní dluh se začíná prodražovat. Úrok se od začátku října více než zdvojnásobil. Zatímco investoři žádali za desetiletý státní dluhopis v říjnu 0,25 procenta, nyní již chtějí 0,6 procenta. Emise bondů ve výši deseti miliard korun vyjde český stát o 35 milionů korun dráž.

Zdražování přichází zrovna v době, kdy si ministerstvo financí chtělo na trzích půjčit až 80 miliard korun. Ne příliš příznivé podmínky na trzích vedly ministerstvo dokonce ke zrušení aukce naplánované na 23. listopadu. V aukci se měly objevit i dluhopisy se splatností sedm let, jejichž úrok je nejvyšší od ledna letošního roku.

„Naše emisní strategie umožňuje pružnou reakci na krátkodobé tržní podmínky a zájem investorů o instrumenty v určitém segmentu doby do splatnosti,“ potvrdila Kateřina Vaidišová z ministerstva financí.

„Za růstem výnosů státních dluhopisů stojí primárně zvyšující se inflace a rostoucí inflační očekávání u nás i ve světě,“ uvádí hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. „Spouštěčem růstu byla předpokládaná fiskální politika budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Je však možné, že zároveň probíhá přehodnocování dosavadního výhledu nulové či nízké inflace ve světě a že by tento proces spustila jiná událost, nebýt zvolení Trumpa,“ doplňuje hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.