CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

24. 02. 2014

1 komentář

Ukrajina na hraně bankrotu

 


 

V této chvíli je kriticky důležité, jak se k Ukrajině postaví Evropa a Mezinárodní měnový fond. Ukrajinská vláda má v tomto roce splatit dluhopisy za zhruba 12 miliard dolarů a v posledních týdnech se jí trhy prakticky uzavřely. Vedle toho si ukrajinská ekonomika jako celek musí dlouhodobě na běžné hospodaření půjčovat v zahraničí, má hluboké schodky běžného účtu a vysoký krátkodobý dluh. V ročním horizontu bude na pokrytí splatného zahraničního dluhu a deficitu běžného účtu odhadem potřebovat mezi 50–70 mld. USD.Devizové rezervy přitom dosahují pouze necelých 18 mld. USD. Bez dohody s jednou nebo s druhou stranou tak reálně hrozí, že Ukrajina nebude své zahraniční závazky schopna splatit.

Podle posledních reakcí amerických a evropských politiků ale bude těžké dohodnout novou pomoc bez nové vlády, která by se zavázala k bolestným ekonomickým reformám. Mezinárodní měnový fond pravděpodobně zopakuje své původní požadavky (i když v trochu přívětivějším kabátě) a bude chtít výrazné zvýšení cen energií pro domácnosti, slabší hřivnu a výrazné škrty ve veřejných financích. Je otázka, zda k takovým krokům bude mít odvahu (i mandát) přechodné politické vedení, zvlášť pokud Ukrajina bude v nadcházejících měsících žít předvolební kampaní před prezidentskými volbami naplánovanými na konec května.

Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Anni

    24 října, 2015

    Translate
    Bůh má požehnej mě se třemi dětmi a milující manžel, slibuji, že sdílet toto svědectví, protože Boží prospěch v mém životě, 4 měsíci jsem byl v zoufalé potřebě peněz, takže jsem si myslel mít úvěr pak jsem běžel do nepovolaných rukou, kteří prohlašoval, že je půjčka věřitel nevěděl, byl podvod. Sbíral $ 1860 ode mne a odmítají a napište mi, od té doby jsem byl plést, ale Bůh mi přišel na pomoc, jeden věřící neděli jsem šel do kostela po službě sdílím nápad s členem Církve a ona zavést mě k úvěru agenturu s názvem Mrs.Rita půjčka pomoc řekla, že dostala $ 300000 úvěrem agenturou. Sbíral jsem si úvěr agentura e-mailovou adresu a já e-mailem je v pondělí ráno, když mi řekl, že pravidla a regulace a já za ním. Po zpracování dokumentů dala mi půjčku ve výši $ 700000. Každý, kdo ji můžete kontaktovat prostřednictvím e-mailu: její mrsritaloanhel­p@gmail.com~~HE­AD=pobj a já vím, že se musí půjčovat, protože jsou nejlepší.

    Odpovědět